Yaza detoksla başlayın!  Detoks nedir?  Bunu nasıl yapabiliriz?

Son yılların en moda tanımlarından biri “detoks”.  Ancak detoks denilince akıllarına sadece sebze ve meyve suları gelir.  Detoks sadece sıvı içmek, çiğ yiyecekler yemek ve kolonu temizlemekle ilgili değildir.  Evet, yetersiz beslenme, aşırı kırmızı et tüketimi, aşırı kahve ve çay tüketimi, yağlı yiyecekler, nikotin, hava kirliliği, stres, yoğun iş temposu, hepsi vücudumuzda zararlı toksinlerin birikmesine neden olur.  Sadece sebze ve meyve suları içmek zararlı toksinlerden kurtulmak için yeterli değildir.  Detoks yaparken sadece bağırsakları temizlemek değil, ruhu ve ruhu da temizlemek önemlidir.  Detoksu zihin ve beden temizliği olarak düşünebilirsiniz.

 Nasıl detoks yapabiliriz?

 Sadece mevsim geçişlerinde değil, yılın her döneminde detoks yapabilirsiniz.  Hatta ayda 3 gün detoks yaparsanız kendinizi daha iyi hissedersiniz.
 Detoks sırasında kızartmalardan, kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden, şekerli ve şekerli yiyeceklerden, rafine yiyeceklerden ve hamur işlerinden uzak durun.  Vücut üzerinde uyarıcı etkisi olan kahve, asitli içecekler gibi kafeinli içecekleri tüketmeyin.  Baş ağrılarını önlemek için detoks uygulamasından 1 hafta önce kafeinden uzak durmakta fayda var.
Günde 3 litre su içmeye özen gösterin.  Ancak yeşil çay, beyaz çay, papatya, rezene gibi şekersiz çayları tercih edebilirsiniz.
 Temizlik yaparken stres, alkol ve sigaradan kaçının.
 Detoksun etkili olması için uykunuzun da çok önemli olduğunu unutmayın.  Yatmadan 1 saat önce televizyonu, tableti ve telefonu kapatın.  Bitki çayınızı yudumlarken rahatlatıcı bir müzik dinleyin.
 Kendinizi iyi hissettiren fiziksel egzersizi yapın.  Yürürken veya yüzerken.  3 günlük detoks için günde 1 saat egzersiz yapın ve son 15 dakika meditasyon yapın.
 Sindirimi zor olan gıdalardan kaçının ve mevsim sebze ve meyvelerini tercih edin.
 Detoks sırasında kilo kaybı yaşayabilirsiniz ama amacınız kilo vermek olmamalı!  Unutmayın, detoksun amacı, vücudunuzdaki toksinleri atarken zihinsel ve duygusal sağlığınızı olumlu yönde etkilemektir!
 Detoks yaparken nelere dikkat edilmelidir?
 Sağlık sorunu olan kişilere, madde kullananlara, ergenlere, çocuklara, hamile ve emziren kadınlara yaklaşmak sakıncalıdır.
 Uzun süreli detoks programları uygulamak vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabileceğinden 3 günden fazla kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir