Steroidlerin Yan Etkileri

Bu yazıda genel olarak steroidlerin yan etkilerinden bahsediyoruz.  Steroidlerin yan etkileri kullanılan ürüne göre kişiden kişiye değişir.  İnternette fazlasıyla doğru ve yanlış bilgi var.  Bunları bir araya getiriyoruz ve kendi yorumumuzla basit bir şekilde açıklamaya çalışıyoruz.
 Her bireyin anatomisi farklı olduğu için herkesin aynı etkiyi, aynı reaksiyonu, aynı yan etkiyi göstereceğine şüphe yok.

Saç dökülmesine etkisi

 Genellikle enjeksiyon kürleri ile ortaya çıkan ve tablet kürleri ile yaygın olmayan bir yan etkidir.Saç dökülmesi tamamen kişiye bağlı olarak değişir.Anabolik steroid kullanırken uzun yıllar boyunca saç dökülmesi olmazken, aşırı saçtan muzdarip olanlar var. saç dökülmesini önlemek için rejimde Proscar kullanmak yaygındır.

 jinekomasti

 Kişiden kişiye değişmekle birlikte sık görülen bir yan etkidir.Östrojen ve prolaktinin neden olduğu artışlardan oluşur.  Ancak Arimidex, Aromasin, Cabaser, Dostinex gibi ilaçlarla jinekomastiyi önlemek ve yan etkilerini en aza indirmek mümkündür.  Döngü sırasında ve sonunda kullanılan Femara vb.

 karaciğer üzerindeki etkisi

 Karaciğerimiz kendini en hızlı yenileyen organlarımızdan biridir.Her tablet ilaçta olduğu gibi tablet steroidlerin de karaciğer üzerinde toksik etkisi vardır.Bu nedenle tablet steroidlerin 6 haftadan fazla kullanılmaması önerilir.Kullanım süresi boyunca, tablet steroidler, devedikeni, nac600, liv52 gibi karaciğer temizleyici koruyucu müstahzarlar karaciğer için mutlaka gereklidir, aksi takdirde kürde yeşillik olarak enginar ve kuşkonmaz yemek mantıklıdır.

 hormonal basınç

 Dışarıdan testosteron aldığımızda, vücudumuz doğal olarak üretmeyi bırakır.  Bunları eski haline getirmek için rejimden sonra p.c.t adı verilen bir tedavi rejimi uygulanmalıdır.  Kullanılmadığı durumlarda basit kürlerde dahi hormonlar kısa sürede toparlanırken ağır ve uzun kürlerde yapıldığında ise hormonal iyileşme sürecini hızlandırır.

 kısırlık

 Bilinçsiz steroid kullanımında ortaya çıkabilecek sorunlardan biridir.Uzun yıllar anabolik steroid kürü almamış, PCT yaptırmamış ve ilaç kullanan kişilerde ortaya çıkması muhtemel bir yan etkidir. zaman zaman PCT yaptıran ve yakın zamanda çocuk sahibi olan birkaç tanıdık.

 sivilce ve akne

 Anabolik veya androjenik steroid kullanırken sivilce ve sivilce sorunu yaşamanız oldukça normaldir.Testosteron tek başına kullanıldığında bile sivilce ve sivilce sorunları genellikle sırt bölgesinde ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir