Steroidlerle ağrı ve ödem

Enjeksiyon steroid kürlerinde ağrı ve ödem sık görülür.Hepimiz enjeksiyon sonrası ağrı ödem kızarıklık vs isteriz maalesef böyle bir şey çoğu zaman mümkün olmaz.Özellikle kısa esterli steroidlerde biraz ağrı olabilir, gerek yok Ağrı ve ödemin pek çok nedeni vardır ve aşağıdaki nedenden dolayı ödem net olarak ifade edilemez.

 Ağrıya neden olan durumlar:

  •  Enjekte edilen kas grubu
  •  İlacın özellikleri (yağ, hammadde kalitesi, yoğunluk)
  •  Kullanılan iğne ve enjeksiyon hızı
  •  Enjeksiyon öncesi ve sonrası sterilizasyon
  •  Enjekte etmek için çok fazla miktar
  •  Kas grubunun büyüklüğü

 Ağrı ve ödemi önlemek veya hafifletmek için öneriler:

 Enjeksiyon bölgesi önce ve enjeksiyondan sonra temizlenmeli ve alkollü pamukla sterilize edilmelidir. İğne 5-10 saniye bekletildikten sonra bölgeye bir süre basınç uygulanmalıdır. Geniş kas grupları çalıştırılmalıdır. enjeksiyon için tercih edilen;  B. kalçalar veya bacaklar.  Tek bir kas grubuna 2-3 ml’den fazla ilaç enjekte edilmesini önermiyorum.  Toplam 4 ml ilaç enjekte edilecekse sağ kalçaya 2 ml, sol kalçaya 2 ml enjekte edilebilir.
 Ağrı veya ödem varsa enjektör ile birlikte enjekte edeceğiniz ilaçlarla birlikte 0,5-1 ml Evigen (E Vitamini) enjekte etmeniz rahatlama sağlayacaktır.  Alkollü mendil ile ağrıyan bölgeye hafif bastırmadan masaj yapabilirsiniz. Enjeksiyondan sonra uygulayabileceğiniz Lasonil kremdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir