steroidler

Steroid ilaçlardan bahsederken genellikle iltihaplanmayı önleyen kortizol içeren ilaçları kastederler.
 Steroid, yapısal olarak kolesterole benzeyen, doğal olarak oluşan bir grup maddenin ortak adıdır, ancak steroid ilaçlardan bahsedildiğinde genellikle iltihaplanmayı önleyen kortizol ilaçları kastedilir.  Endokrin bozuklukların teşhisinde ve antiinflamatuar savunma sisteminin istenmeyen yan etkilerinden olan alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılırlar.

 steroid türleri

  •  kortikosteroidler
 Glukokortikoidler: İşlevleri immün baskılamayı içeren bir glukokortikoid olan kortizol
 Mineralokortikoidler: Kan basıncını düzenleyen bir mineral kortikoid olan aldosteron
  •  seks steroidleri
 Progestojenler: Progesteron, uterus astarındaki döngüsel değişiklikleri düzenler ve hamileliği sürdürür.
 Androjenler: Erkek ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişimine ve korunmasına katkıda bulunan testosteron
 Östrojenler: Kadın ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişimine ve korunmasına katkıda bulunan östradiol
 Steroidler, uzun süre yüksek dozlarda kullanıldıklarında çok sayıda ciddi yan etki üretebilir.
 İyatrojenik (tedaviye bağlı) Cushing sendromu: ana semptomlar;  Ayda yüz, boyun, omuz ve karın bölgesinde yağ birikmesi, vücutta su ve tuz tutulmasına bağlı ödem ve tansiyon artışı, ciltte incelme, ciltte mor çizgiler, vücutta sivilce, kıllanmada artış, osteoporoz , kas erimesi.  Kadınlarda ses kalınlaşması ve saç dökülmesi görülebilir.
 Ruhsal Bozukluklar: Ruhsal alevlenmeler, bazen depresyon olabilir.  intihar aşikar.
 Ülser Oluşumunu ve Yara İzini Geciktirir: Kortizon mide asit salgısını artırırken koruyucu mukus tabakasını da bozar.  Ayrıca yara çevresindeki skar dokusunu oluşturan hücrelerin aktivitelerini azalttığı için ülser oluşumuna neden olurlar.  Ayrıca ciltte gecikmiş bir yara kapanması söz konusudur.
 Enfeksiyon gelişiminin kolaylaştırılması: Özellikle viral ve fungal enfeksiyonlara yatkınlık vardır.  Verem (verem) mikrobu tekrar alevlenip hastalığın tekrarlamasına neden olabilir.  Diğer bazı bakteriyel enfeksiyonların yayılmasına neden olabilir.
 Cilt İncelmesi: Genellikle uzun süreli oral, intravenöz veya brüt tedavinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.  Yerel uygulamalarda yerel olarak da oluşabilir.
 Diyabet oluşumu: Kortizon, kan şekerinin kullanılmasını sağlayan hormon olan insülinin etkisine karşı koyarak kan şekerini yükseltir.  Yatkın bireylerde diyabeti netleştirebilirler.  Açık diyabetli hastalarda insülin gereksinimlerini arttırırlar.
 Kas bozuklukları ve halsizlik: Uzun süreli tedavilerle kas erimesine neden olur.  Bu öncelikle kolların ve bacakların vücut kısımlarında meydana gelir.  Bu sebeplerden dolayı bu bölgede kas güçsüzlüğü oluşur.
 Büyüme geriliği: Çocuklarda uzun süreli kullanım büyüme ve gelişme geriliğine neden olur.  Kısa süreli tedavilerde bu tür problemler oluşmaz.
 Ödem: Kortizon vücutta su ve tuz tutulmasına neden olur.  Su ve tuz tutulması, özellikle böbrek hastalığı, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyonu olanlarda önemli sorunlara neden olabilir.
 Göz: Göze lokal uygulama gözün kornea tabakasında ülserasyona neden olabilir.  Bu, kalıcı olarak bulanık görüşe yol açabilir.  Hem lokal hem de sistemik kullanım göz içi basıncını artırabilir ve glokoma neden olabilir.  Katarakta neden olabilir.
 Diğer yan etkiler: Kafa içi basınç artışı, kan pıhtılaşmasında artış, ateroskleroz gelişiminde hızlanma, iktidarsızlık ve kadınlarda adet kesilmesi görülebilir.  Telenjiektazi adı verilen yüzeysel damarların ciltte daha görünür hale gelmesine neden olabilir.  Yüksek dozlarda kullanıldıklarında bazı kemiklerin bazı kısımlarında ölüme neden olabilirler.  Emziren kadınlarda ilacın süte geçebileceği ve bebekte yan etkilere neden olabileceği için günde 40 mg’dan fazla kullanılmamalıdır.  Ayrıca kortizon uygulamasından sonra en az 4 saat emzirmelisiniz.
 Gebeliğe özgü yan etkiler: Gebe kadınlarda kullanıldığında çocukta sakatlık riskine ilişkin hayvan çalışmaları mevcuttur.  Bu çalışmalarda özellikle flor içeren kortizonlu preparatlarda bu risk görülse de flor içermeyen kortizonlu preparatlar uygun dozlarda kullanıldığında böyle bir risk oluşmamaktadır.  Gebelerde kortizon kullanımı gebelik diyabeti gelişme riskini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir