PCT nedir?

Çoğu kişinin göz ardı ettiği ve görmezden geldiği bir konu da aslında en önemli sorunlardan biri olan PCT sorunudur.  Peki bu PCT nedir?  Anabolik ve androjenik steroidlerin kullanımından sonra bazı hormonlarımızda değişiklikler meydana gelir.Bu hormonları eski seviyelerine getirmek için çeşitli ürünler kullanılır ve yaygın adı pct’dir.
 Testosteron erkek vücudundaki en önemli hormonlardan biridir.Kaslı ve güçlü bir erkek için ana faktör testosteron hormonudur.Bu testosteron hormonu testislerimizde üretilir.
 Vücudumuza testosteron ve anabolik steroidler eklediğimizde testosteron üretimi baskılanıyor ama bunda korkulacak bir şey yok.Basitçe söylemek gerekirse, testosteron ve anabolik steroidleri vücudumuza eklediğimizde hipofiz bezinde zaten bol miktarda testosteron bulunuyor ve Vücudum bize neden üretmem gerektiğini söylüyor ve hop testislerine uyarı vererek doğal testosteron üretimini azaltıyor. Kullandığımız süre boyunca bu sorun olmuyor, testosteron kullanmayı bırakırsak o zaman harekete geçmemiz gerekiyor. testosteron üretimini tekrar aktif hale getirmemiz gerekiyor. İşte bu noktada pct denilen noktaya geliyoruz.
 Testosteron hormonu baskılanması kişiye, kullanılan ilaca, kullanılan doza ve kullanım süresinin uzunluğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

 Adetim bitti, pct’ye ne zaman başlamalıyım?

Bu kullandığınız ilacın yarı ömrü baz alınarak hesaplanan çok önemli bir detaydır.
 – Kısa ester kullandıysanız son enjeksiyondan 3-4 gün sonra pct’ye başlamalısınız.
 – Uzun süredir ester kullanıyorsanız son enjeksiyondan 14 gün sonra başlamalısınız, adet döngünüzde Deca varsa son enjeksiyondan 21 gün sonra başlamalısınız.

 Kürler arası geçiş dönemlerinde pct yapmalı mıyım?

  Uzun bir döngüdeyseniz, arka arkaya bir döngüye giriyorsanız, pct yapmak ve bu döngüler arasında küreye tekrar girmek size yarardan çok zarar verir.Çoğu sporcu döngüyü bitirir ve pct biter bitmez pctyi yap , döngü tekrar başlar, bu tür bir mantık çok yanlıştır, dozlanmış testosteron almanız daha iyidir;  Haftalık 300mg Testosteron Propiyonat veya haftalık 250mg Testosteron Enanthate kullanabilirsiniz.
 PCT’de yaygın olarak kullanılan ilaçlar;  Pregnyl, Nolvadex (Tamoxifen), Clomen kullanılmaktadır.  Pct ezbere yapılmamalıdır.  Döngü sonunda yapılacak kan testine göre yapılmalıdır.
 Önemli not: Bu sitede bilgi ve fikir paylaşımı yapılmaktadır.  Bu bilgilerin hiçbiri tavsiye niteliğinde değildir.Steroid kendi takdirinize bağlı olarak kullanacağınız bir üründür, kullanımından doğabilecek olumsuz durumlar tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir