Peptit nedir?

 Peptitler, bir karboksil grubunun diğerinin bir amino grubu aracılığıyla bağlandığı iki veya daha fazla amino asitten oluşan bileşiklerdir.  Bir su molekülünün çıkarılması bir peptit bağı oluşturur.Peptitler sadece küçük proteinlerdir.  Amino asit sayısı 50’den az ise bunlar peptiddir.  50’den yüksekse, bunlar proteinlerdir.  Bu nedenle peptitler, vücudun tüm hücrelerinde bulunan küçük amino asit zincirleridir.  Farklı peptit türleri vardır: oligopeptitler, polimerler, proteinler, nöropeptitler ve peptit hormonları.  Bunlar vücut tarafından doğal olarak sentezlenir.  Peptitler bu nedenle esas olarak vücutta daha fazla hormon yapmak için kullanılır.  İkincisi daha sonra testosteron veya kortikosteroidler gibi yeni hormonlar üretir.  Anabolik veya dolaylı olarak antiinflamatuar olarak kabul edilen bu iki hormondur.

 Peptidin olumlu etkileri

 James Ellis model peptidler, yeni nesil uyarıcılara aittir.  Aslında, öncelikle büyüme hormonu (GH) eksikliğini tedavi etmek için geliştirilmiştir.  Bu nedenle, gücünüzü artıran ve kas gelişimini hızlandıran testosteron üretimini arttırırlar.  Peptitler ayrıca kas dokusunu arttırır ve kemikler ve organlar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
 Peptidlerin ikinci etkisi, antiinflamatuar yanlarıdır.  Bu olumlu etki daha iyi iyileşmeye yol açar.  Ayrıca ağrıyı azaltır ve yaralanmaların ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 Peptitler, kaslara daha iyi oksijen sağlanmasını sağlar.  Yürüme, koşma veya bisiklete binme gibi dayanıklılık sporlarında da sıklıkla kullanılırlar.
 Peki bu kısa bilgiden sonra peptitlerin vücudun aminoasitleri bağlamak, sindirmek ve kullanmak için kullandığı hormonlar olduğunu söyleyebiliriz.

 Steroidler ve peptidler arasındaki farklar nelerdir?

 Steroidler ve peptitler arasındaki farka gidersek, steroid hormonlarının sitoplazmada reseptöre bağlanması, transkripsiyonu değiştirirken ikinci bir haberci görevi görürken, peptit hormonları, reseptörlerin bulunduğu hücre çekirdeğindeki hücre yüzeyindeki DNA reseptörüne bağlanır. peptit hormonları hedef hücrenin yüzeyinde bulunur, peptit daha hızlı etki eder.

 Peptidler bir doping testinde ortaya çıkıyor mu?

 Peptitler idrarda saptanamaz ancak kan testi ile saptanabilir ve uygulamadan 3 gün sonra kesin olarak temizlenir.  Yani testten 3-4 gün önce keserseniz testte çıkmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir