Testosteronu artıran besinler

 Popüler inanışın aksine, “testosteron artırıcı yiyecekler”in çoğu, uygun ve dengeli beslendiğimizde testosteron seviyesini yükseltmez.  Okumaya devam et…
 Bu kısımda, çinko, magnezyum gibi besinler açısından düşük ve yağ oranı düşük bir diyet testosteron seviyenizi düşürecektir, bu nedenle bunları içeren yiyecekler testosteron seviyenizi yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.  Bu liste size yardımcı olabilir:
  •  Tereyağı
  •  zeytin yağı
  •  kırmızı et
  •  Kuruyemişler (fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği, kaju fıstığı..)
  •  balık türleri
  •  muz
  •  Brokoli
  •  ıspanak
  •  lahana
  •  Karnıbahar

 Peki takviyelerle testosteron nasıl artırılabilir?

kreatin

 Görünüşe göre her şeye iyi gelen kreatin testosteronu da artırıyor.
 Öne çıkan çalışmalara bakacak olursak 2001 yılına ait bir çalışma öne çıkıyor.  Araştırmada 1 yıl boyunca günde ortalama 9.7 gr kreatin alan 9 kişilik grubun toplam testosteron düzeylerinin kreatin ve kreatin almayan gruba göre ortalama 58 ng/dl daha yüksek olduğu görüldü. 4 yıl boyunca kreatin alan 10 kişilik bir grup, kreatin almayanlara kıyasla ortalama 260 ng/dl daha fazla toplam testosterona sahipti.
 20 yüzücü ile yapılan başka bir çalışmada sadece 6 günde ortalama 100 ng/dl artış gözlenmiştir.  Sağlıklı bir erkeğin toplam testosteron seviyesinin 270-1070 ng/dl arasında olduğu düşünülürse bu artışlar hiç de fena sayılmaz.
 Sonuç olarak kreatin çalışmalarındaki denek sayısı çok fazla olmasa da umut veriyor, gözlemlenen artışların performansı ne kadar etkileyeceği tartışmaya açık.
 Bu nedenle kreatinin sadece testosteronu artırmak amacıyla kullanılması para kaybı olarak değerlendirilebilir.

 Çinko-Magnezyum

 Çinko takviyesinin testosteron seviyelerini arttırdığı veya düşüşünü engellediği 4 çalışmada gösterilmiştir.
 Ancak bu çalışmalar egzersize veya çinko eksikliğine veya infertiliteye bağlı azalmalara bakıyor ve herhangi bir sağlık sorunu veya çinko eksikliği olmayan bireylerin testosteron düzeylerini etkileyip etkilemediği tartışmaya açık.
 Ek olarak, magnezyum ile kombinasyon halinde pazarlanan çinko (ZMA) ürünleri, testosteron düzeylerini artırmada çok etkili görünmemektedir.
 Çinko ve magnezyum açısından düşük bir diyet uyguluyorsanız veya vücudunuzda başka nedenlerle bu maddeler eksikse, bu eksikliği düzeltmek kesinlikle hem testosterona hem de sağlığa fayda sağlayacaktır.

 D vitamini

 D vitamini eksikliği olan 54 erkek üzerinde yapılan araştırmaya bakacak olursak 1 yıl boyunca günde 3332 IU D vitamini takviyesi alan grupta (31 kişi) toplam testosteron düzeylerinde 87 ng/dl artış gözlemlendi.  plasebo alan gruba kıyasla (23 kişi) .
 Diğer birkaç çalışma da, D vitamini eksikliği olan kişilerin, D vitamini eksikliği olmayan kişilere göre daha düşük testosteron seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir.
 D vitamini, çinko ve magnezyum gibi eksikliğinden fayda gören maddelerden biridir.  Bununla birlikte, eksikliği almamanın herhangi bir yararı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

 D-aspartik asit

 D-Aspartik Asit, vücudumuzun da ürettiği testosteronun salınmasında etkili olan bir amino asittir.  Diğer besin takviyelerinden daha yeni olan bu madde, testosterondaki toplam artışla ilgili olarak da hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar gösterdi.
 12 gün boyunca günde 3 gram D-aspartik asit alan normal testosteron düzeyine sahip 23 erkekte 200 ng/dl artış görüldü.
 Kısırlık tedavisi gören 60 erkeğe 2,66 gram D-aspartik asit verildiği bir çalışmada testosteron düzeylerinde %30-60 artış gözlenmiştir .
 Olumsuz sonuç veren çalışmada 16 erkeğe 3-6 gram verildi ve denekler zaten halterci olduğu için bu makalenin okuyucularının durumuna diğer ikisinden daha uygun olduğunu düşünüyorum.  Sonuç olarak total testosteronda ortalama %12,5 oranında azalma olur ve bu azalma büyük olasılıkla hipotalamus-hipofigonadal eksendeki geri bildirim mekanizmasından kaynaklanır .  Yani vücuttaki testosteron seviyeleri normalin üzerine çıktığında vücut buna göre kendini ayarlar.
 Çelişkili sonuçlar, bu maddenin yararlılığı hakkında daha fazla araştırma yapılmasını bekleyen sorular da bırakıyor.

 Diğer

 Cinsel istekte artışa neden olan maddelerin testosteron seviyesini de yükselttiğine inanılıyordu ama gerçeklere baktığımızda bunun böyle olmadığını görüyoruz.
 Bu amaçla kullanılan tek kullanımlık bir madde olan tribulus terrestis’in testosteronu veya performansı artırmadığı açıktır.
 Libidoyu artırdığı bildirilen maca ve çemene baktığımızda benzer sonuçlar görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir