Steroid yan etkileri: önerilen izleme ve müdahale

Gelişmekte olan çocuklarda yüksek doz steroid uygulamasının en sık görülen yan etkileri burada listelenmiştir.  Farklı insanların steroidlere karşı çok farklı reaksiyonları olduğunu not etmek önemlidir.  Başarılı steroid tedavisinin anahtarı, potansiyel yan etkilerin farkında olmak ve bunları mümkün olduğunca önlemeye veya azaltmaya çalışmaktır.  Yan etkiler yönetilemez veya tolere edilemezse, steroid dozunda bir azalma gerekli olabilir.  Bu başarısız olursa, tüm tedaviyi tamamen durdurmadan önce doz rejiminde daha fazla azalma veya değişiklik gerekir.

 steroidlerin yan etkileri

  •  Genel ve kozmetik
  •  kilo almak
  •  şişmanlık
 Steroid tedavisine başlamadan önce tüm aileler beslenme danışmanlığı almalıdır.  Steroidin iştaha neden olduğu konusunda uyarılmalıdır.
 Aşırı kilo alımını önlemek için tüm ailenin makul bir şekilde yemesi önemlidir.  Tüm aile için diyet ve beslenme konusunda tavsiye alın

 Cushingoid özellikleri (ay yüzü)

 Yüz ve yanaklardaki dolgunluk zamanla daha belirgin hale gelecektir.
 Dikkatli diyet düzenlemesi ve şeker ve tuz alımının kısıtlanması kilo alımını destekleyebilir ve Cushingoid özelliklerini azaltabilir.
 Vücutta aşırı kıllanma (hirsutizm)
 Klinik değerlendirme yapılır.
 Genellikle ilaç değişikliği gerektirecek kadar şiddetli değildir.

 sivilce, siğiller, cilt problemleri

 Gençlerde daha belirgindir.
 Duruma özel (yüzeysel ilaç) tedavi edilir ve psikolojik sıkıntı yoksa steroid rejimi değiştirilmez.

 gelişimsel gecikme

 Boy en az 6 ayda bir izlenmelidir (boy, DMD’de steroid tedavisi olmadan bile kısa olma eğilimindedir).
 Çocuğunuza kısa boyundan şikayet edip etmediğini sorun.  Bu durumda, doktorunuzla bir endokrinolog tarafından izlenme ihtiyacını tartışın.

 ergenliğin gecikmesi

 İlerleme izlenmelidir.  Ailede gecikmiş cinsel olgunlaşma öyküsü var mı?  sorgulanır.
 Ergenlik hakkında tartışmalar teşvik edilmelidir.  Çocuğa gecikmeyle ilgili endişelerini sorun.  Sizde veya çocuğunuzda acil semptomlar varsa, bir endokrinolog tarafından takibe ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuzla görüşün.

 davranış değişiklikleri

 (önerilerin bu bölümünde davranış hakkında daha fazla bilgi var)
 Temel durum, mizaç ve dikkat eksikliği bozukluğu (DEHB) durumunu belirlemek.  Bunların steroid tedavisinin ilk 6 haftasında geçici olarak kötü olduğunun farkında olmalıyız.
 Steroid tedavisine başlamadan önce, aşağıdakiler gibi altta yatan sorunların tedavisi düşünülmelidir:  B. Dikkat eksikliği bozukluğu (DEHB) için danışmanlık veya ilaç tedavisi.
 Davranış değişiklikleri, günün ilerleyen saatlerinde steroid kullanımının planlanmasına yardımcı olabilir.  Doktorunuza danışın, size gerekli talimatları verecektir.

 Bağışıklık/adrenal baskılama

 Ciddi enfeksiyon riskinin farkında olun ve küçük enfeksiyonları hemen tespit edin.  Tüm tıbbi personel çocuğun steroid tedavisi aldığı konusunda bilgilendirilmeli ve yanında bir steroid uyarı kartı bulunmalıdır.  Kronik steroid kullananların, özellikle kendilerini iyi hissetmiyorlarsa, 24 saatten fazla doz aşımı yapmamaları çok önemlidir.
 Steroid tedavisine başlamadan önce çocuğa su çiçeği aşısı yapılmalıdır;  değilse, bunun için tıbbi tedavi aranmalıdır.  Tüberküloz ile ilgili yerel bir sorun olduğunda özel izleme gereklidir.  Steroid kullanımı kesilecekse nasıl yönetileceği konusunda doktora danışılmalıdır.  Örneğin deflazakorta geçici olarak bulunamıyorsa prednizon yerine kullanılabilir veya hastalık sırasında damardan nasıl verilebileceğini doktorunuza sorabilirsiniz.  Ameliyat veya ciddi hastalık durumunda, metilprednizolonun intravenöz “stres dozu”nun kapsamı ve kullanımı tartışılmalı, oruç sırasında intravenöz kapsama bilinmelidir.

 hipertansiyon

 Kan basıncı her klinik ziyarette izlenmelidir.
 Tansiyonunuz yüksekse, atmanız gereken ilk adımlar tuz alımınızı azaltmak ve kilo vermektir.  Etkisiz ise, doktorun ACE veya beta bloker ilaçları düşünmesi gerekebilir.

 glükoz intoleransı

 Klinik ziyaretlerde idrar, bir test şeridi ile glikoz için test edilmelidir.  İdrar kaçağı veya artan susuzluk sorgulanmalıdır.
 İdrar testleri pozitif ise kan testleri gerekebilir.

 gastrit/gastroözofageal reflü

 Reflü belirtileri kontrol edilmelidir
 Aspirin, ibuprofen, naproksen gibi NSAID ilaçlardan kaçınılmalıdır.  Semptomlar ortaya çıkarsa, ilaç veya antasitler kullanılmalıdır.

 mide ülseri

 Mide hasarının bir işareti olan mide ağrısı semptomlarını bildirin.  Anemi öyküsü varsa, dışkıda kan testi yapılmalıdır.
 NSAID’lerden kaçınılmalıdır.  (Aspirin, İbuprofen, Naproksen) Semptomatik ise ilaç ve antasitler kullanılmalı, gastrointestinal sistem için konsültasyon aranmalıdır.

 katarakt

 Yıllık göz testi yapılmalıdır.
 Katarakt görüntüyü engelliyorsa, deflazakorttan prednizolona geçilmesi düşünülmelidir.  Bir göz doktoruna danışılmalıdır.  Katarakt görüşü engelliyorsa tedavi gerekir.
 Miyoglobinüri (parçalanmış kas proteinleri içerdiğinden idrar kola rengindedir. Bu bir hastane laboratuvarında test edilmelidir)
 Stres idrar testinden sonra, anormal idrar rengi olup olmadığını sorgulayın.
 Aşırı ve eksantrik eğitimden kaçınılmalıdır;  örneğin yokuş aşağı koşmak veya trambolinde zıplamak… Sulu kalmak önemlidir.  Sorun devam ederse, bir böbrek muayenesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir