SARM nasıl çalışır?

SARM’lerin nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için önce hormonların vücudumuzda nasıl çalıştığını anlamalıyız.  Hormonlar, hücrelerle iletişim kurarak vücutta haberciler (hızlı, hızlı) olarak hareket ederek belirli görevleri yerine getirir.  Erkekliği artıran hormonlara (örneğin azaltılmış vücut yağı, daha büyük (daha fazla) kas yapısı, yüz ve vücut kılları ve gelecekte daha kalın sesler) androjenler denir.
 Androjenlerin vücuttaki görevlerini nasıl yerine getirdiklerine bakacak olursak;
 DHT hormonuna (dihidrotestosteron) dönüşürler ve ardından androjen reseptörlerine bağlanırlar.
 Vücut hücrelerindeki androjen reseptörlerine bağlanır.
 Daha sonra östrojen reseptörüne bağlanan estradiol hormonuna (östrojen) dönüşürler.
 Vücut anabolik steroid aldığında, hücreler androjenlerle dolar ve tüm reseptörler doymuş hale gelir.  Bu, vücuttaki her hücreye sporcuları büyümeye teşvik eden bir mesaj gönderir.  Bu kas yapmak isteyen tüm sporcular için bir avantaj olabilir ama dezavantajları da vardır.
 Sporcular, geçici olarak düşük sperm sayısı, saldırganlık ve yüksek tansiyonla karşı karşıya kalabilirler, bu da olumsuz yan etkilerde bir miktar artışa yol açacaktır.  Ayrıca yağlı cilt ve saça, kistlere, akneye ve testis atrofisine neden olabilir.  İadesi zor olabilecek kalemler şunlardır: Jinekomasti, Karaciğer Hastalığı, Kalp Bozukluğu ve Erkek Saç Dökülmesi.  Steroidler ayrıca (psikolojik olarak) bağımlılık yapar ve kullanıcılar kendilerini hayatlarının geri kalanında bunları kullanmak zorunda hissedebilirler.
 Yukarıdaki nedenlerden dolayı bilim adamları, steroidlere benzer faydalar sağlayan ancak kişinin sağlığına zarar vermeyen steroid benzeri ilaçlar bulmaya karar verir ve Sarmlar bu güne kadar hayatta kalır.
 SARM’ler androjen reseptörlerini uyararak steroidler gibi çalışır, ancak yalnızca kemik ve kas hücrelerinde.
 Etki, etki ilişkisine geldiğimizde Sarmlar;
 Beyin, karaciğer ve prostat gibi diğerlerinde değil, kemikler ve kaslar gibi belirli dokularda daha iyi çalışırlar.
 İstenmeyen yan etkilere neden olabilecek östrojen veya DHT gibi istenmeyen moleküllere dönüşmezler.
 Normal steroidlerin aksine, SARM’ler doğal testosteron üretimini baskılamaz ve sarma küründen kurtulmayı çok daha kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir