L-Glutaminin Faydaları!

Glutamin, kaslarınızda en bol bulunan amino asittir: İskelet kasının %61’inden fazlası glutaminden oluşur.  Glutamin %19 nitrojendir, bu da onu birincil nitrojen hücresi yapar.
 Vücuttaki glutamin seviyeleri, yoğun egzersiz sırasında önemli ölçüde düşerek gücü, dayanıklılığı ve iyileşmeyi azaltır.  Normal glutamin seviyelerini eski haline getirmek 6 güne kadar sürebilir ve glutamin protein sentezinde önemli bir rol oynar.  Çalışmalar, L-Glutamin takviyesinin kas yıkımını en aza indirebileceğini ve protein metabolizmasını iyileştirebileceğini göstermiştir.

 L-Glutamin Tozu Sizin İçin Ne Yapabilir?

 Glutamin, protein metabolizmasında, hücre hacminde ve anti-katabolizmada önemli bir rol oynar.  Glutaminin katabolizmayı önleme yeteneği, kaslarınızın parçalanmasını önler.
 Özellikle kas kütlesini kaybetmeden yağ kaybetmeye çalıştığınız yaz aylarında.  Glutamin, vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için önemlidir.  İnce bağırsağınızın vücudunuzda glutamine ihtiyacı vardır ve vücut geliştiriciler hastalığa karşı daha hassastır çünkü bağışıklık sisteminizin glutamine ihtiyacı vardır, ancak glutamin seviyeleri de egzersiz gerektirir.  Bu nedenle, kas kütlesi oluşturmak için L-Glutamin takviyesi gerekli değildir.  Bununla birlikte, L-glutamin “destekleyici” etkileri nedeniyle önemlidir.

 L-Glutaminin Faydaları

 Glutamin özellikle yaz aylarında kas kütlesini kaybetmeden yağ kaybetmeye çalışırken faydalıdır.
 L-Glutamin takviyesi, pozitif nitrojen dengesini korur ve kas erimesini önler.

 Ne kadar kullanmalıyız?

 Vücut geliştiriciler günde 10 ila 15 gram L-Glutamin almalı ve takviyeyi günde 2-3 kez yaklaşık 5 gram almalıdır.  L-Glutamine’i diyetinize dahil ettiğiniz diğer takviyelerden de alabileceğinizi de bilmelisiniz.  Pek çok protein takviyesi zaten bir miktar L-Glutamin içerir, bu nedenle emin olmak için etiketleri okuyun.  L-Glutamin tozu almak için en iyi zamanlar sabah, antrenmandan sonra ve yatmadan öncedir.

 L-Glutamin Takviyesinin Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

 Glutaminin yan etkileri konusunda endişeli misiniz?  Kısacası hayır.  Araştırmalar glutaminin hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığını gösterdiğinden, glutaminin yan etkileri hakkında endişelenmenize gerek yok.  Ancak, tüm takviyelerde olduğu gibi, aşırı kullanım zararlı olabilir.  Aşırı miktarda L-Glutamine almak mide rahatsızlığına neden olur, bu nedenle önerilen dozlarda kullanmalısınız.

 L-Glutaminin Faydaları!

 L-Glutamin alıyor musunuz?  Değilse, aşağıdaki faydaları okuduktan sonra düşünmelisiniz.  Glutamin bir karbon ve nitrojen donörüdür ve enerji yenileyici glikojenin yenilenmesine yardımcı olur.  Glutamin, kas proteininin ana bileşenidir ve kasın onarılmasına ve inşa edilmesine yardımcı olur.  İşte glutamin faydalarının bir listesi:
 Glutamin, protein sentezi ile bağlantılıdır.  Vücudunuzdaki diğer hücrelere glutamin sağlamak için kaslarınızın katabolize olmasını (erimesini) önler.
 Glutamin, düşük glutamin seviyelerini yenileyerek yoğun egzersiz sırasında faydalıdır.
 Glutamin bağışıklık sisteminizi güçlendirir.  Ağır antrenman glutamin seviyelerini önemli ölçüde düşürme eğiliminde olduğundan, bu vücut geliştiriciler için çok önemlidir.  (Glutamin, bağışıklık sisteminiz için ana enerji kaynağıdır.)
 Glutamin en önemli bağırsak besinlerinden biridir.
 Araştırmacılar, glutaminin vücut geliştiriciler için en önemli amino asit olduğundan şüpheleniyorlar.  Başka herhangi bir tek amino asitte bulunmayan bir kas metabolizması bileşeni ve hücresel destek sunarak L-Glutamin takviyesinin faydalarını gerçek bir zorluk haline getirir.

 Neden L-Glutamine almalıyım?

 L-Glutamine vücut geliştiriciler için temel bir takviye olsa da, L-Glutamine sadece vücut geliştiriciler için değildir.  Glutamin, bağırsak fonksiyonunu korumak ve bağışıklık tepkisini desteklemek için önemlidir.  İskelet kasında sentezlendikten sonra, glutamin kan dolaşımına girer ve başka bir önemli rol oynadığı böbrekler, karaciğer, ince bağırsak ve bağışıklık sistemi hücrelerine taşınır.
 Glutamin, beyaz kan hücreleri tarafından kullanılır ve bağışıklık sisteminin normal çalışmasına katkıda bulunur.  Kendi glutamin kaynaklarını üretemeyen kas zayıflığı ve bağışıklıkla ilgili hastalıklar (kanser veya AIDS gibi), diğer amino asitlerle birlikte glutamin takviyesinden fayda görebilir.  Hastalık veya kas kütlesi kaybı, glutamin eksikliğinin olası belirtileridir.
 Glutamin metabolizmayı engellemek için sadece vücut geliştiriciler için değil, tüm faydaları ve hiçbir yan etkisi olmayan normal insanlar için de önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir