Kas ağrısı nedenleri ve yapılması gerekenler

Fitnessta Kas Ağrısının Nedenleri ve Yapılması Gerekenler Yıllardır kaslarda laktik asit birikmesi kas ağrısının önde gelen nedeni olmuştur (Powers ve Howley 2009). Egzersiz sonrası laktik asidin kaslardan ve kandan hızla temizlendiği artık bilinmektedir (Bond ve ark. 2005) ve egzersiz sırasında sürekli uygulanan esneme egzersizlerinin vücuttan kan taşıyan laktik asidin daha hızlı atılmasını sağladığı gösterilmiştir. Ağrı, öncelikle protein bileşenlerinin parçalanması veya ölü doku oluşumundan, yani antrenman sırasında kasların gerilmesi sonucu kas liflerinde oluşan küçük yırtıklardan kaynaklanır (Pedersen, Steensberg ve Schjerling 2001.; Close ve ark. 2005). Bu tür ağrılar oluştuktan sonra yapılması gerekenleri sıralarsak beslenme germe masaj tedavileri ısı tedavisi soğuk terapi (Bompa ve ark. 1998)

BESLENME

Doğru besinlerin alınması ile kaslarda oluşan hasarın iyileşme süreci hızlanır. . Özellikle proteinler, kas iyileşmesi ve yenilenme süreci üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

ESNEKLİK

Esneme ve esneme, minimum düzeyde esneme sağlayan hareket aralığı olarak tanımlanır. Kas ağrısını ve kas gerginliğini azaltır, yaralanma riskini ortadan kaldırır.

MASAJ TEDAVİSİ

Masaj tedavisi, vücuttaki yumuşak dokuların normal seviyelerine dönmesini sağlamak için terapötik uygulamalarla dokuların özelliklerini değiştirmek için kullanılır. Masaj mekanik, nörolojik, psikolojik ve refleks etkiler üretir. Bu etkiler, ağrı veya spazmları hafifletmek, vücut sıvılarını gevşetmek ve aktive etmek, kas gevşemesini artırmak ve damar genişlemesini kolaylaştırmak için kullanılabilir.

ISI TERAPİSİ

Kaslara ve eklemlere lokal ısı uygulaması ile düzenli olarak yapılır. Artan kan akışı sağlanır, doku metabolizması hızlanır ve buna bağlı olarak ağrı eşiğinde değişiklikler olabilir.

SOĞUK TERAPİSİ

Yumuşak dokudaki şişlikleri azaltır. Uygulama bölgesindeki kan damarlarının daralmasına bağlı olarak yaralanan bölgedeki kan akışı durur veya akışı azalır. Bu kanamayı, kas kramplarını ve ağrıyı azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir