Hızlı Yağ Yakmak İçin Ne Yapmalısınız?

Hızlı yağ yakımını sağlamak için yapılması gerekenler hem sporcular hem de günlük hayatta yağ miktarından şikayetçi olan kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir.
 Vücudumuzdaki yağ miktarına vücudun doğal yakıtı denir.  Vücuttaki yağlar kişinin enerji ihtiyacını karşılar.  Ancak yetersiz beslenme, hareket etmeme ve diğer bazı faktörlerin bir araya gelmesi ve vücudun ihtiyacından fazla yağ depolanması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmekte ve kişinin kendi fiziksel görünümünden memnun olmamasına neden olabilmektedir.  Bu nedenle vücuttaki fazla yağın doğru şekilde yakılması çok önemlidir.
 Vücuttaki yağın bir kısmı doğrudan vücut tarafından yakılır.  Ancak vücut sistemi, vücuda giren yağın ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını depolar.  Depolanan yağ miktarını yakmak için doğal yollar ve bazı doğal olmayan yöntemler kullanılır.  Her iki yöntemde de en önemli nokta kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulmasıdır.

 Doğal olarak vücut yağları nasıl yakılır?

 Vücut yağlarını doğal yollarla yakmak için yapılması gerekenler kısaca şu şekilde açıklanabilir:

Dayanıklılık Eğitimi

 Vücudunuzdaki yağlardan hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız mutlaka dayanıklılık antrenmanı yapmalısınız.  Dayanıklılık eğitimi, koşma, yürüme ve bisiklete binme gibi aktiviteleri içerir.
 Spora başlayan kişinin vücudu, atletik hareket sırasında vücuttaki yağ miktarını yakıt olarak kullanır.  60 ile 90 dakika arasında yapılan kardiyo sporları vücudu zorlamaya başlar ve hızla yağ yakımı başlar.  Ancak bu antrenmanların istenilen miktarda yağ yakabilmesi için antrenmanın düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

 Aralıklı Antrenman

 Aralıklı antrenman, vücudun uzun vadede yüksek hıza alışması için yapılan antrenmandır.  Bu antrenmanlar kısa süreli fakat yoğun antrenmanlardır.  Bu kısa süreli eğitim seanslarının ardından uzun süreli bir iyileşme süreci başlatılır.
 Aralıklı antrenman sırasında vücut yakıt olarak karbonhidratları kullanır.  Ancak antrenman sonrası toparlanma evresinde yağ yakımı hızla başlar.

 Ağırlık Çalışması

 Vücutta kas kütlesi oluşturmak daha kontrollü yağ yakımını sağlar.  Bu nedenle yağ yakmak isteyen kişilerin kuvvete dayalı antrenman yapmaları oldukça önemlidir.  Ayrıca kuvvet temelli antrenman sayesinde vücut antrenman bittikten sonra da yağ yakmaya devam eder.

 Dengeli ve Düzenli beslenme

 Günlük hayatta tüketilen besinler vücudun şekillenmesinde oldukça önemlidir.  Ancak gıdaların içeriklerinin ve tüketim sürelerinin doğru belirlenmesi, istenilen vücut imajının oluşmasını sağlar.  Bu nedenle antrenmandan en az 30 dakika önce vücudu protein ağırlıklı beslemek ve antrenman sonunda kas glikojenini yenilemek için az miktarda karbonhidrat içeren besinlerle vücudu desteklemek çok önemlidir.

 Dinlenme

 İstirahat kasının geliştiği iyi bilinmektedir.  Bu nedenle haftanın her günü egzersiz yapmak doğru değildir.  İdeal spor programı, haftanın 5 günü için tasarlanmış programdır.  Haftada iki gün dinlenmeye zaman ayırmak ve beslenme planına sadık kalmak çok önemlidir.

 Vücudun yağ yakmasını sağlamak için takviyeler nasıl kullanılır?

Yağ yakıcı takviyelerle vücut yağlarını yakmak, profesyonel olarak spor yapan ya da kendi başına amatör bir spor programı oluşturmuş kişiler için çok araştırılan bir konudur.
 Yağ yakıcı takviyeler, sporcu takviyeleri arasında en sık kullanılan ürünlerden biridir ve sporcu takviyelerinde karnitin olarak anılır.  Karnitin, esasen vücut yağının yakıt olarak kullanılabilmesi için yağı mitokondriye taşıyan amino asitlere verilen addır.
Spor takviyelerinde kullanılabilen iki tür karnitin vardır.  İlk karnitin türü L-Karnitin olarak adlandırılır ve bu tür karnitinleri harici bir takviye olarak almak mümkündür.  İkinci tip karnitin ise D-carnitine olarak adlandırılıyor ve bu tip karnitinin biyolojik aktivitesi olmadığı kanıtlandıktan sonra dışarıdan takviye olarak alınması imkansız hale getirildi.

 L-Karnitin Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

 L-karnitin tüketmenin olumsuz etkileri genellikle kısa veya uzun vadelidir.  L-karnitinin bilinen en popüler yan etkileri şunlardır:
  •  mide bulantısı
  •  Kusmak
  •  sallamak
  •  İshal
  •  göğüste ağrılı yanma hissi
  •  karın ağrısı
 Yüksek dozlarda alındığında L-karnitin vücuttan idrar veya ter yoluyla atılır.  Bu nedenle yüksek dozlarda kullanıldığında idrarda ve terde keskin kokular, idrar renginde değişiklikler olabilir.

 Vücut Yağlarının Faydaları

 Yağın vücuttaki olumlu etkileri şu şekilde sıralanabilir:
  •  K, A, D ve E vitaminlerinin vücutta emiliminin sağlanması
  •  Vücuda karbonhidratlar yoluyla giremeyen enerji miktarını karşılamak için
  •  Destek geliştirme
  •  Sindirim sistemini düzenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir