Tarihin en efsanevi 10 vücut geliştiricisi

Sergio Oliva

 1967’den 1969’a kadar üç kez Olimpiyat şampiyonu olan Kübalı atlet, 11 yaşına kadar çikolata yemedi.  Fakir bir aileden gelen şampiyon, çocukluğu boyunca tarlalarda çalıştı;  Amerika’ya taşındığı ilk yıllarda hayatı kolay değildi.  Uzun yıllar hamallık ve kalorifer mühendisi olarak çalıştı.  Hayatının 25 yılını polis memuru olarak geçiren Oliva, Arnold Schwarzenegger’i yenen üç atletten biridir.

 Frank Zane

 1942 doğumlu Zane, yüksek lisans derecesine sahip birkaç sporcudan biridir.  Öğrenimi nedeniyle “Kimyager” lakabını aldı.  Sporcu 3 kez Bay Olimpiyat şampiyonu oldu ve bir kez Arnold Schwarzenegger’i yenme onuruna sahip oldu.

 iskele yeşili

 1975 Brooklyn doğumlu yıldız sporcu, yaptığı antrenman videoları ve kişisel başarılarıyla birçok kişiye ulaşıyor.  2009-2010’da iki kez art arda Arnold Klasik Şampiyonu oldu.  Ayrıca 2016’da son Arnold Classic unvanını kazandı. 2012 Mr. Olympia finallerinde hakemin göreceli kararı ile ikinci oldu.

 Dexter Jackson

 2008 Olimpiyat altın madalyalı Jackson, Jay Cutler’ı yenerek şampiyonluğu kazandı.

 Jay Cutler

 2002-2004 yılları arasında Arnold Classic’i arka arkaya üç kez kazandıktan sonra Cutler, ilk Bay by Bay oldu.  Olympia’yı kazanmadan önce ikinci oldu ve Ronnie Coleman’a dört kez kaybetti.  Cutler 4 kez Bay Olympia Şampiyonası

 Phil Heide

 2010 yılında Jay Cutler’a katıldıktan sonra 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Masters’a terfi etti.  Olympia şampiyonluğa ulaştı.  Çift üniversite mezunu olan Heath, Denver’da yerel bir takımda oyun kurucu olarak basketbol oynadı.

 Dorian Yates

 Bay.  1992’den beri 6 kez üst üste olimpiyatları kazandı.  Yates, en başarılı İngiliz vücut geliştirmeci olarak kabul edilir.

 Lee Haney

 Bay.  En yüksek maaşlı iki Olimpiyat şampiyonundan biri olan atlet, Bill Clinton’ın başkanlığı sırasında atletik görevlerde yarıştı.

 Arnold Schwerzenegger

 Arnold kariyerine bir vücut geliştirmeci olarak başladı, vizyonunu korudu ve parlak bir kariyer başlattı.  Hollywood’da çok sayıda filmde rol aldı.  En unutulmaz rolü, “Terminatör” dizisindeki karakterdi.  Ayrıca 7 kez Bay Olimpiyat şampiyonu olan Schwerzenegger, kariyerinde sadece 3 kez kaybetmiştir.  Daha sonra siyasete atılan ünlü oyuncu, Kaliforniya valisi oldu.

 Ronnie Coleman

 Listemizin başında, bu pazardaki herkesin saygı duyduğu Ronnie Coleman var.  Dört kızı olan Coleman, günlük bir polis memuru.  Üniversitedeyken orta bek Amerikan futbolu da oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir