Steroid enjekte edilirken nelere dikkat edilmelidir?

Steroidler vücut geliştirmede yaygın olarak kullanılan, güç ve kas gelişimi sağlayan kimyasal maddelerdir.  Tablet ve ampul formunda mevcuttur.  Diyet takviyeleri asla steroidlerle değiştirilmemelidir.  Besin takviyesi olmadığı için tıbbi bir üründür.  19-20  Yüzyıllar boyunca geliştirilen bu ilaçlar, esas olarak savaşlarda askerleri daha güçlü ve vücutlarını daha dirençli hale getirmek için kullanıldı.
 Gelelim bu tür maddelerin faydalarına;
  – Hızlı kas büyümesini sağlar.
  – Gelişmiş dayanıklılık ve kuvvet açısından performans artışı sağlar.
  – Dolaylı yoldan yağ yakımına yardımcı olur.
  – Kasların daha hızlı toparlanmasını sağlayarak dinlenme sürelerini kısaltır.

steroid enjeksiyonu

Steroid enjeksiyonları, hap steroidlerinden daha etkilidir ve steroid enjeksiyonlarının etki süresi daha kısadır.  Bu nedenle vücut geliştiriciler tarafından enjekte edilebilir steroidler tercih edilmektedir.

Steroid enjeksiyonu nasıl yapılır?  Ne düşünülmeli?

Steroid enjeksiyonları, küçük enjektörlerle bacaklardan (yağ oranı düşükse), kalçalardan, pazılardan, trisepslerden ve omuz başlarından istenilen kasa yapılabilir.  Omuzlardan yapılması tercih edilir.  Enjeksiyon tek başına yapılacaksa kalçadan yapılması önerilmez çünkü yanlış yere tesadüf sonucu bacaklarda felç görülebilir.
 Enjeksiyon yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de iğnenin vücuda dik olarak girmesidir.  Yandan giren iğne ana damarlardan birine denk gelebilir ve bu da aşırı kanamaya neden olabilir.
 İğneyi soktuktan sonra yapılacak ilk şey enjektör pistonunu biraz yukarı çekip kanın akıp akmadığına bakmaktır.  Kan yoksa iğnenin doğru yerde olduğunu anlayabiliriz.  İlacı yavaşça enjekte ettikten sonra iğne yavaşça çıkarılmalı ve etkilenen bölgeye temiz bir pamuk top ile 15-20 saniye basınç uygulanmalıdır.  Küçük masaj hareketleriyle ilaçlardan vazgeçilebilir.
  Anatomik bilgisi ve deneyimi olmayan kişilerin bu enjeksiyonları yaptırması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir