Shbg’nin laboratuvar tanısının normu, özü ve gerekliliği

 70’in altındaki kandaki normal SHBG seviyesi 15-60 nmol/l, 70 ila 90 – 85 nmol/l’dir.  Konsantrasyonu, androjenlerin ve östrojenlerin fonksiyonel aktivite derecesinin değerlendirilmesine izin verir.  Bu nedenle, toplam kan testosteronunun test edilmesinden sonra veya aynı zamanda bir analiz yapılması önerilir.  SHBG için bir kan testi şu şekilde yapılır:
  1.  hormon dengesi tahminleri.
  2.  kısırlık teşhisi
  3.  Normal testosteron seviyeleri ile androjen eksikliğinin ayırıcı tanısı.
  4.  Erektil disfonksiyonun ve erkek cinsel fonksiyonunun teşhisi, özellikle klinik erkeklerde erkek cinsiyet hormonlarının genel seviyesinin laboratuvar göstergeleriyle tutarsızlıklar olması durumunda.
  5.  Yağlı sebore, saç dökülmesi, akne nedenlerini bulun.
  6.  Diabetes mellitusta insülin direncinin nedenlerini teşhis etmek.
  7.  Biyolojik olarak kullanılabilir testosteronun gerçek konsantrasyonunu belirleyin.
 Çeşitli fizyolojik ve patolojik koşullar altında serumdaki SHBG konsantrasyonu değişebilir.  Aslında, normal toplam testosteron ile bile, biyoyararlılık hormonu vücudun düzgün çalışması için yeterli olmayabilir ve birincisi fazla olduğunda, serbest ve biyoyararlı hormon miktarı normal aralıkta tutulabilir.  Bunun gibi:
  •  Tek başına toplam testosteron çalışması, bir insan vücudunun hormonal durumunun bir göstergesi değildir;
  •  Vücudun biyolojik işlevinin uygulanması, biyoaktif testosteron konsantrasyonuna bağlıdır;
  •  Tüm testosteron fraksiyonlarının karmaşık tespiti ile androjenik durumun objektif bir değerlendirmesi mümkündür.
 Serbest testosteron konsantrasyonlarının laboratuvar analizi teknik olarak zorlu bir prosedürdür.  Kandaki albümin içeriğinin sabit olduğu (laboratuvar analiziyle başka veriler elde edilmedikçe), SHBG konsantrasyonunun 4,3 g/dl’ye eşit olduğu, serbest ve biyoyararlı hormonların oranlarını hesaplamak için internette hesap makineleri mevcuttur. ve toplam testosteron laboratuvar test verileridir.

 Kandaki Shbg konsantrasyonundaki değişikliklerin nedenleri

 Kandaki HBHG konsantrasyonundaki değişiklik, seks hormonlarının işlev bozukluğuna yol açar, ancak karşılığında çeşitli patolojik durumlarda ortaya çıkar.

 terapi

 SHBG, çeşitli patolojik durumların ayırıcı tanısında kullanılan laboratuvar verilerinden biridir.  Bu bir hormon değildir ve bu nedenle konsantrasyonu aşıldığında veya bu globulinin sentezi baskılandığında herhangi bir yerine koyma tedavisi uygulanmaz.  Bununla birlikte, androjen eksikliği klinik tablosu olan erkeklerde, SHBG’de bir artışın arka planı da dahil olmak üzere replasman tedavisi uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir