Selenyum nedir?  Selenyum Takviyelerine İhtiyacınız Var mı?

 Selenyum, vücuttaki birçok proteinin parçası olan bir eser elementtir.  Bir “iz” mineral, vücudun günde 100 miligramdan daha az ihtiyaç duyduğu herhangi bir mineraldir.
 Selenyum vücutta esas olarak selenoproteinler şeklinde bulunur.

 Selenyum vücutta ne yapar?

 Oksidatif stres, serbest radikal üretimi vücudun doğal antioksidan savunmasını aştığında ortaya çıkar.  Kirleticilere, toksinlere ve radyasyona maruz kalmanın yanı sıra çok fazla yaşam stresi, uykusuzluk ve çok fazla alkol, tütün veya rafine şeker oksidatif strese neden olabilir.

 alkol tüketimi

 Yorucu egzersizin oksidatif strese katkıda bulunabilecek reaktif oksijen türleri (serbest radikaller) ürettiği de bilinmektedir.  Antioksidan içeren besin takviyesi, oksidatif stresi azaltmaya, rejenerasyonu desteklemeye ve performansı artırmaya hizmet eder.
Bazı selenyum formları, serbest radikallerden kaynaklanan hücre hasarına karşı savaşmak için tek başına antioksidan görevi görür ve bazıları E vitamini ile kombinasyon halinde çalışır.
 CrossFit atletleri ve vücut geliştiriciler gibi belirli sporcularda antioksidan ihtiyacı henüz tam olarak anlaşılamamıştır, bu nedenle selenyum gibi eser minerallerle takviye yapmak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu konunun daha fazla araştırılması gerekir.

 Selenyumun Faydaları Nelerdir?

 Selenyum, oksidatif strese ve hücre hasarına karşı koruyucu etkileri olabilecek bir antioksidan enzim olan glutatyonun bir bileşenidir.
 Selenyum takviyesi, yorucu egzersizden kaynaklanan oksidatif stresi önleyerek daha az hücre hasarı ve daha hızlı onarım ve iyileşme sağlar.

 Selenyum Testosteron Düzeylerini Artırabilir mi?

 Selenyum ayrıca normal testosteron seviyelerinin “doğal bir güçlendiricisi” olarak da adlandırılır.  Ne yazık ki, çoğu çalışma bu iddianın abartılı olabileceğini gösteriyor.
 Journal of Urology’de yayınlanan bir araştırma, kısır erkeklerde selenyum takviyesinin testosteron seviyeleri üzerindeki etkilerini inceledi.  Katılımcılar 26 hafta boyunca günde 200 mikrogram selenyum aldı ve testosteron düzeylerini ~2 nmol/L artırdı.  [2]
 Bu artış çok küçüktür ve bu nedenle performans veya eğitim yanıtı üzerinde çok az etkisi vardır.
 Başka bir çalışma, erkek bisikletçilerin dört haftalık selenyum takviyesinden sonra ara verdiklerini ve testosteron seviyeleri üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını buldu.  [3]
 Özet: Selenyum almanın testosteron üzerindeki etkileri başlangıçta düşünülenden çok daha azdır ve bu nedenle daha az faydalıdır.  Sporcuların, selenyum takviyesi ile artan testosterondan bir performans avantajı görmeleri pek olası değildir.

 Yeterince Selenyum Almadığınızda Ne Olur?

 Selenyum birçok gıdada bulunur, bu nedenle sanayileşmiş ülkelerde bir eksiklik nadirdir.  Dünyanın birçok ülkesinde belgelenmiş selenyum eksikliği vakaları pratik olarak bilinmemektedir.
 Bazı yerlerde, özellikle Çin’in fakir ülkeleri ve bölgelerinde selenyum eksikliği vakaları belgelenmiştir.  Bu hastalar, adını Çin’de keşfedildiği ilçeden alan ve Keshan hastalığı adı verilen ciddi, genellikle ölümcül bir kardiyomiyopatiden muzdariptir.  [4]
 Yorgunluk, selenyum eksikliği ile ilişkili bir semptomdur, ancak yorgun olmamanız, bu mineral eksikliğiniz olmadığı anlamına gelmez!  Normal işlev için çok küçük miktarlarda (mikrogramlardan bahsediyoruz) selenyum gerektiğinden, doktorunuza danışmadan takviye yapmaya başlamayın.
 Normal, çeşitli bir diyet yiyorsanız ve kaliteli bir multivitamin alıyorsanız, muhtemelen günlük selenyum alımınızı karşılamışsınızdır ve takviyeye ihtiyacınız yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir