Uyku vücut gelişimine yardımcı olur mu?

Uyku, insanların kilo vermesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir, ancak düzenli uyku böyle değildir.  Hem zihinsel hem de fiziksel olarak en onarıcı kilo verme faydalarını sağladığından, her gece yeterli derin uyku almak önemlidir.
Kas gelişimi iki aşamadan oluşur;  Doğum sırasında kas yırtılması ve onarımı.  Onarım sırasında vücudunuz eskisinden daha fazla kas dokusu üreterek kas kütlenizi artırır.  Bu nedenle gece uykusu vücut geliştirmede önemli bir yere sahiptir.  Bilim adamları uykuyu REM ve NREM uykusu olarak ikiye ayırıyor ve bu iki fazı kapsayan uyku süreci 5 kısımdan oluşuyor.  NREM uykusu 1, 2, 3 ve 4 bölümden oluşur ve toplam uyku süresinin %75-80’ini kapsar.  Bu aşama, vücudun kendini onardığı ve büyümenin gerçekleştiği asıl aşamadır.  Araştırmalar, daha uzun bir yaşam için ideal uyku miktarının 8 saat olduğunu bulmuştur.  Bu süre büyüme çağındaki çocuklar için geçerli olmasa da 4 saatten az ya da 9 saatten fazla uyumanın yaşam süresini kısalttığı biliniyor.
 Doğru uyku miktarı, her bireyin bireysel fizyolojisine bağlıdır.  Kilo verme çabalarına yardımcı olabileceği veya yok edebileceği için doğru miktarda zaman ve dikkat vererek sizin için neyin işe yaradığını öğrenebilirsiniz.
 Size uyumakla ilgili bazı tüyolar verebilirim

 Uyku kilo vermeyi nasıl etkiler?

Uyku, egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını desteklemek için önemlidir.  İnsanlar yeterince uyumadıklarında davranışlarını ve hareketlerini kontrol etmeleri zor olabilir.  Egzersiz yapmak yerine, yemeklerinin tadını çıkarmamayı ve internette gezinmek veya TV izlemek gibi bir “kaçış” yapmayı seçebilirler.
 Uykusuzluk genellikle sağlıksız bir diyete yol açar.  Daha spesifik olarak, leptin (açlığı azaltır), ghrelin (açlığı artırır) ve endokannabinoidler (atıştırma isteğiyle bağlantılıdır) iştahı düzenleyen hormonlardır.  Düşük uyku hacmi ile bu hormonlar, karbonhidrat açısından zengin yiyecekler için can atmayı uyarır.
Yeterli uyku olmadan, vücut aslında bir “tehdit” olarak algıladığı şeyle başa çıkmak için daha fazla kalori tüketmesine neden olabilecek bir baskı halindedir.  Ne kadar çok zaman harcarsanız, yemeğin verdiği hissi o kadar çok hissedeceksiniz.
Başka bir hormon olan kortizol sabahları ideal olarak tazedir, gün boyunca enerji verir ve geceleri azalarak uykuyu destekler.  Kötü uyku alışkanlıkları ve yüksek stres ile kortizol seviyeleri yüksek kalır ve bu da kilo vermeyi engelleyebilir ve uykuyu bozabilir.  Bir stres ve uykusuzluk döngüsü gelişir.  Stres uykuyu etkiler, stresli bir kişi en iyi programda bile kilo vermekte zorlanabilir.
Her gün düzenli uyumak ve formda kalmak için hormonları destekler, iştahı ve yiyecek seçimlerini düzenler.  Başka bir deyişle, yeterince uyuyamadığınız için strese girmeyin ve zaten sahip olduğunuz stresi artırmayın.  Uyku alışkanlıklarınızı bir gecede düzeltmeye çalışmamalısınız (ve büyük olasılıkla yapmayacaksınız).

Uyku kas gelişimini nasıl etkiler?

 Uykunun 5 fazı olmasına rağmen günlük hayatta çok fazla stres yaşayan kişiler 1. veya 2. fazdan öteye geçemezler.  Sonuç olarak, vücut uyku sırasında kas yapamaz.  Günlük işlerinizin bedelini ödemek istiyorsanız stresten uzak durmalısınız.  Meditasyon, sağlıklı beslenme ve planlı egzersiz bunun için faydalı olacaktır.  Derin uyku kas gelişimi için özellikle önemlidir.  Derin uyku sırasında SAID (Specific Adaptation to Emposed Demand) adı verilen bir süreç yaşanır.  O;  Kaslarınız daha fazla kullanıldığında, vücudunuz bu ihtiyacı karşılamak için kas inşa ediyor demektir ki bu sadece derin uyku sırasında olur.
Peki vücut uyku sırasında kas yapmak için ne kullanır?  Bu sorunun cevabı pek çok kişi bilmese de “petrol” dür.  Evet, derin uykudayken vücudunuz, vücutta depolanan yağları yakarken, yıpranan kasları onarmak ve yenilerini yapmak için çok çalışıyor.  Bir taşla iki kuş…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir