Orjinal Steroid

Sporlarla özellikle fitness sporu ile ilgilenmekte olan birçok insan steroidleri duymuştur. Spor için kullanılmakta olan steroidler, Orjinal Steroid olarak geçmektedir. Steroidler hakkında, vücudumuzda bulunan testosteron ve dihidro testosteron hormonlarını taklit etmekte olan ilaçlar olduğu söylenebilir. Anabolik steroidler, ilk kez 1930’lu yıllarda bulunmuştur. Halen de tıbbi amaçlı kullanımı görülmektedir. Steroidler tıbbi olarak erken ergenliğin uyarılması, kemik gelişimi, AİDS ve kanser gibi durumlarda kullanılmaktadır. Bunun dışında, yazımızın da konusu olan vücut gelişimini hızlandırmak ve performansı arttırmak içinde kullanıldığı görülmektedir.

İnsanlar hayatlarına renk katmak, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak, vücudunu daha estetik bir hale getirmek gibi amaçlarla spor salonlarına gitmektedirler. Spor salonuna giden insanlar arasında özellikle de plaj vücudu olarak tabir edilen vücut tipine ulaşmak isteyen kişiler, ilk birkaç ayda doğal yöntemlerle çalıştıktan sonra bekledikleri kadar hızlı sonuçlar alamayacaklarını fark ettiklerinde büyük bir hayal kırıklığına uğruyorlar. Bu kişilerden bazıları pes ederek spor yapmayı bırakıyor, bazıları ise hedeflerine daha kısa bir yoldan ulaşmak adına steroid kullanımına başvuruyor. Bu kişilerin sağlıklarını tehlikeye attıklarını söyleyebiliriz çünkü bu maddeler doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Aksi durumda vücudun genel sağlığı olumsuz etkilenebilir, ölüme kadar götürebilir. Fakat antrenörlük belgesine bile sahip olmayan fitness antrenörlerinin direktifleriyle steroid kullanımı görülüyor. Orjinal Steroid, protein tozu gibi ek besin kullanımlarından çok farklıdır, kesinlikle bir uzman eşliğinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde faydasından çok zararını görebilirsiniz.

Steroidler Ne İçin Kullanılmaktadır?

İnsan vücudunda testisler tarafından salgılanmakta olan, erkeklik hormonu olarak da tanımlanan hormonlar, anabolizan özelliklere sahiptir. Bu hormonlar arasında en fazla bulunan ise testosteron hormonu. Kadınlar ile erkekler arasındaki kas gelişim farkı da testosteron hormonlarının erkeklerde kadınlara kıyasla daha fazla bulunmasından kaynaklanmaktadır. Testosteron hormonun vücudumuza etkileri anabolik ve androjenik olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan androjenik etki erkeklik için gerekliyken, anabolik etki ise doku yapımı için gerekmektedir. Laboratuvar ortamlarında testosteron hormonlarının çeşitli türevleri üretiliyor. Hormonal etki azaltılıyor ve anabolik olarak adlandırdığımız doku yapımına yönelik etkinin daha ağır bastığı ilaçlar elde ediliyor. Bu ilaçlar genellikle tıbbi amaçlı, doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Tıbbi amaçlı kullanımları arasında cinsel gelişimini tamamlayamayan ergen bireylerde kullanımı, çeşitli anemi türlerinin tedavisi, gelişme oranları normal seviyelerde olmayan çocukların tedavisinde, fiziksel aktiviteleri kısıtlanmış halde olan yaşlı bireylerde kullanımı birer örnek olarak gösterilebilir. Yani aslına baktığımız zaman bu ilaçların üretim nedenleri vücut geliştirmeden ziyade tıbbi ve medikal amaçlar taşımaktadır. Peki, bu ilaçlar nasıl oldu da spor salonlarında kullanılmaya başlandı?

Vücut Geliştirmede Steroid Kullanımının Amaçları

Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, hatta birçoğu sağlıklı olarak nitelendirilebilecek birçok insan steroid kullanımına yöneliyor.  Burada steroid kullanan insanların hedefleri genelde düşük bir yağ oranına ve daha fazla kas kütlesine sahip olmaktır. Kullanım amaçları ise şu şekilde listelenebilir;

 • Plaj vücudu dediğimiz estetik vücuda ulaşabilmek için
 • Fitness yarışmalarında daha iyi dereceler yapabilmek için
 • İstenilen vücut şekline daha az çaba harcayarak, bir an önce ulaşabilmek için

Steroidler bireylerin kas protein sentezlerine yardımcı olmaktadır. Fakat bunun yanı sıra diğer vücut hücrelerini, organları ve dokuları da etkilemektedir. Herhangi bir hormonun vücuda enjekte edildiği zamanlarda endokrin, sindirim ve vücudumuzda bulunan diğer sistemler vücudun normal durumunu muhafaza etmek için uyarılıyorlar. Vücutta zaten doğal yollarla üretilmekte olan bu hormonlar ise zamanla tembelleşiyor ve temel işlevlerini yavaş yavaş kaybediyorlar. Bu durum ne yazık ki steroid kullanmakta olan bireylerin fizyolojik ve psikolojik durumlarına ciddi zararlar verebilmektedir.

Steroidlerin Vücut Üzerindeki Etkileri

Steroidler hakkında oldukça merak edilen konular arasından birisi ise cinsiyet hormonları üzerindeki etkileridir. Cinsiyet hormonları erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojen olarak ön plana çıkmaktadır. Kadın veya erkek fark etmeksizin insan vücutlarına suni erkeklik hormonlarının enjekte edilmesi cinsiyet karakteristiklerinin ve bu fonksiyonların normal gelişimini kontrol etmekte olan hormonlar arasında dengesizlik oluşmasına yol açmaktadır.  Anobolik ve Orjinal Steroidler cinsiyet hormonlarının üretimi ve fonksiyonları üzerinde olumsuz etkilere sahiptir diyebiliriz. Ayrıca steroid kullanımının yan etkileri de bulunmaktadır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Erkeklerde sperm azlığı olarak adlandırılan testis fonksiyonlarında erime ve düşüş durumu
 • Jinekomasti olarak adlandırılan, erkeklerde görülen, memelerde yağ depolanması ile birlikte memelerin aşırı bir şekilde büyümesi gibi sorunlar
 • Kadınlarda virizm olarak geçen erkeksi hale gelme
 • Aşırı derece kıllanma
 • Klitorisin orantısız bir şekilde genişleyerek, büyümesi
 • Menstrüel döngünün kesintiye uğraması
 • Kadın veya erkek fark etmeksizin cinsel arzuların azalması veya artması
 • Karaciğer fonksiyonlarında olumsuz değişimler, zaman zaman karaciğer kanseri gibi hiç istenmeyecek durumlar görülebilmektedir.
 • Hiper tansiyon
 • Saç ve sakal dökülmesi gibi dermatolojik sorunlar
 • Aşırı derecede sivilcelenme
 • Erkeklerde prostat büyümesi
 • Kişilerin psikolojik ve fizyolojik durumlarının olumsuz etkilenmesi
 • Kolesterol ve diğer kan yağlarında bozulmaların ortaya çıkması
 • Sterilize edilmemiş enjektör ve steril olmayan enjekte yöntemlerinin kullanılması sonucu ortaya çıkan enfeksiyon riski
 • Kanın pıhtılaşması riski
 • Kadınlarda erkek tipi kelliklerin ortaya çıkma ihtimali
 • Manik durumlar ve agresif bir ruh halinin ortaya çıkması

Şu herkes tarafından kabul edilmekte olan bir gerçektir ki; streoid kullanımı oldukça kısa bir sürede, beklenenden daha fazla gelişim sağlıyor ve estetik bir görünüme ulaştırıyor. Fakat bazı kişiler bu ilaçların kullanımına başladıktan sonra hiçbir şekilde tatmin olmayabiliyor ve bu duruma kendilerini aşırı derecede kaptırabiliyorlar. Bu steroidlerin olumsuz psikolojik etkileri arasında gösterilebilir. Olayın aslına baktığımız zaman bu psikolojik problemler genellikle kullanım esnasında değil kullanım kesildikten sonra ortaya çıkmaya başlıyor. Diğer yandan doğal olmayan yollardan, dışarıdan alınmakta olan bu yüksek doz hormonlar vücudumuzun sahip olduğu doğal ritmi kalıcı, geri dönülemez şekilde bozuyor. Dışarıdan alım kesildiği zaman vücutta dengenin bozulmasından kaynaklı olarak bu hormonlar eksik kalıyor ve anabolik kökenli yan etkiler görülmeye başlanıyor. Bu yüzden yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi steroid kullanılmak isteniyorsa kesinlikle bir hekimin kontrolü altında ve onun belirleyeceği dozlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer steroid kullanımına bir doktora danışmadan, kişisel olarak başladıysanız steroid kullanımını bırakacağınız zaman aniden kesmeyin ve bir doktora danışarak planlı bir şekilde kullanmayı bırakın. Çünkü steroid kullanımının aniden bırakılması huzursuzluk, ruh hali değişimleri, depresyon ve kasların ağrıması gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Ayrıca anabolik steroidlerin ani bir şekilde bırakılması, testosteron hormonunun üretimi steroid kullanımı esnasında tembelleşmiş olduğu için cinsel hayatınızda olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Orjinal Steroidler Nasıl Anlaşılmaktadır?

Dediğimiz gibi Orjinal Steroidlerin olumsuz etkileri bulunmakta ve insan sağlığını etkileyebilecek türde ürünlerdir. Bu yüzden satın aldığınız ürünlerin orjinal olmalarına dikkat etmelisiniz. Çünkü orjinal ürünler sağlık açısından kontrol edilmiş ve tescillenmiştir. Satın aldığınız steroidlerin orjinal olup olmadığını anlamak oldukça zorlayıcı bir durumdur. Bu yüzden bu alanda üretim yapmakta olan bütün firmalar seri numarası sistemini kullanmaktadırlar. Satın aldığınız ürünlerin üzerinde bir seri numarası yazar ve siz bu numarayı ürünü satın almış olduğunuz firmanın internet sitesine girerek doğrulayabilirsiniz. Ürünler üzerinde bulunan seri numaraları eşsizdir, başka bir ürünün üzerinde aynı seri numarası yer almamaktadır. Bu yüzden seri numarası ile doğrulama sisteminin tamamen güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.