Protein Tozu

Vücudumuz gelişimini muhteşem bir şekilde devam ettirmek için vitaminlere, minerallere ve çeşitli organik bileşiklere ihtiyaç duyar. Bu maddelerden bir kısmı vücutta üretilirken bir kısmı dışarıdan hazır olarak alınmaktadır. Organik bileşikler sınıfında yer alan protein dışarıdan alınan maddeler arasında yer alır. Tüketilen besinlerin içerisinde yer alan protein üzerinden vücudumuz ihtiyacının bir kısmını karşılar.

Proteinin ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Gün içerisinde sıklıkla kullanıyor da olabilir. Ama iş tanımlamaya geldiğinde hepimiz için tanımlamak zor olabiliyor. Proteinin ya da protein tozunun kullanımı hakkında bilgi sahibi olmadan önce bu maddelerin ne olduğunu öğrenmekte fayda var. Proteinler, amino asitlerin bir zincir şeklinde bir araya gelmesi ile oluşan organik bileşikler olarak tanımlanmaktadır.

Tükettiğimiz besinlerin içerisinde belirli miktarlarda protein yer almaktadır. Proteinler bu yollarla vücuda girer ve çeşitli amaçlarla kullanılmaktadırlar. Her bir gramı 4 kalori olan proteinler vücutta açlık anında en son kullanılan bileşiklerdir. İlk olarak her zaman karbonhidratlar kullanılmaktadır. Doğru bir beslenme ile protein kendi görevi olan kas geliştirme özelliği ile vücutta kullanılmaya başlar.

Proteinin faydalarına bakıldığında fazlaca maddenin karşımıza çıktığını görebiliriz. Proteinin bu kadar önemli görülmesindeki sebep de bu faydalardır. Proteinler vücutta pozitif nitrojen dengesini sağlamaktadır. Vücuda alındığında tüketilmesi için getirdiği enerjinin %25’i kullanılır. Bu değer yağlarda %2 seviyesindedir. Bu sebeple de çok daha az kilo aldıran ürünlerdir. Yağ yakımında rol oynayan hormonların vücuttaki oranını arttırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kas gelişiminde önemli bir etkendir.

Proteinin ne anlama geldiğini biraz olsun anladıktan sonra Protein tozuna geçiş yapabiliriz. Enerji almak ve kas yapımını hızlandırmak amacıyla kullanılan, içerisinde bir ya da birden fazla protein çeşidi barındıran besin takviyeleri Protein Tozu olarak isimlendirilmektedir. Aldığımız besinlerin içerisinde yer alan proteinler bir araya getirilerek bu tozlar oluşturulmaktadır. Daha düşük miktarda tüketim ile yüksek miktarda protein alımına imkân tanır.

Protein tozları kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Protein tozunu kullanmadan önce hangi çeşidin ne işe yaradığını öğrenmek ve satın alımları buna göre yapmak gerekir. Protein tozlarının en çok kullanılan çeşitleri;

 • Whey protein,
 • Kazein protein,
 • Soya protein,
 • Yumurta proteini,
 • Et proteini, olarak sıralanmaktadır.

Protein tozları arasında en çok kullanılan ürünler her zaman whey protein tozlarıdır. Sporcular tarafından çok yüksek oranda tercih edilmesinin ana sebebi kana çok hızlı bir şekilde karışabilen bir protein tozu oluşudur. Protein tozları arasında en hızlı şekilde etki eden ürün olarak whey proteinler gösterilmektedir. Hızı sebebiyle antrenmanlar tamamlandıktan hemen sonra tüketildiğinde kasların ihtiyaç duyduğu proteini karşılamayı başaracaktır. Bir diğer kullanım şekli de gece boyunca proteinsiz kalan kasları beslemek amacıyla sabah kalktıktan hemen sonra kullanılmasıdır. Sütten elde edilen bir tozdur. Sütün içerisinde yer alan proteinin yaklaşık %20’si whey proteindir. İçerisinde gerek duyulan amino asitlerin tamamını barındıran bu toz çeşidi BCAA bakımından da zengin bir üründür.

Sütün içerisinde yer alan proteinin %20’si whey proteinken kalan %80’i kazein proteindir. Aynı whey proteinde olduğu gibi kazein protein tozları da gerekli tüm amino asitleri bünyesinde barındırmayı başarır. En önemli özelliği whey proteinlerin aksine çok uzun sürede sindirilmesidir. Bu sayede uzun vadede gerekli protein ihtiyacını karşılayacaktır. Genellikle spor sonrasında whey protein ile birlikte kullanılır. Whey protein antrenman sonrasında ortaya çıkan protein ihtiyacını karşılarken günün geri kalanı için kazein proteini kullanılmış olur. Ayrıca gece yatmadan önce kullanımı da son derece popülerdir. Bu kullanım ile birlikte sabaha kadar duyulan protein ihtiyacı başarılı bir şekilde karşılanır.

Soya proteini ise protein tozu çeşitleri arasında üçüncü sırada yer alır. Soya fasulyesinden elde edilen bir protein tozudur. Bitkisel olması en önemli özelliği olarak gösterilir. Her ne kadar bitkisel bir yapıda olsa da gerek duyulan amino asitlerin tamamını yapısında barındırmaktadır. İnsanların soya protein tozlarını tercih etmesinin en büyük sebebi içerisinde laktoz barındırmıyor oluşudur. Whey ya da kazein proteinin içerisinde laktoz olduğu için laktoza karşı duyarlılığı bulunan kişilerin bu ürünleri kullanması mümkün olmaz. Vücuttaki emilim süreci whey protein ile kazein proteinin arasındadır. Spordan hemen önce ya da hemen sonra kullanımı uygun olacaktır.

Adından da anlaşılabildiği gibi yumurta protein tozları, yumurtanın beyazından elde edilen tozlardır. Besinlerden alınabilecek en kaliteli proteinlerden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Yumurtanın sarı kısmında vitamin ve yağlar bulunurken beyazında protein bulunmaktadır. Beyaz kısımdan elde edilen bu tozların sindirimi oldukça kolaydır. İçerisindeki protein hızlıca emilir ve laktoz içermez.

Protein denildiğinde birçok kişinin aklına kırmızı et gelir. Besinlerden protein alımı yapılacağı zaman çok fazla kullanılan kırmızı et protein tozlarında son sıralarda yer almaktadır. Et protein tozları genellikle yüksek oranda BCAA içermesi sebebiyle ön plana çıkmaktadır. Ancak sunduğu diğer etmenlerin yeterli görülmemesi çok popüler olmamasına sebep olur. Fiyat olarak da diğer ürünlerden biraz daha pahalı olan ürünlerdir.

Protein tozu kullanılacağı zaman hangi çeşidin seçileceği özelliklerine göre belirlenmektedir. Yeni spora başlayan kişilerin ilk etapta protein tozu kullanmasına gerek olmaz. Yapılan antrenmanlar biraz ağırlaşmaya başladığında vücuda alınan protein yetersiz kalacaktır. Bu durumda protein tozları kullanmaya başlanmalıdır. Tozların ilk kullanımı spor sonrasıdır. Antrenmanların hemen ardından tüketilen protein tozlarında whey protein tercih edilirse en doğru seçim olur. Antrenmanlar çok ağırlaştıkça ve geliştikçe farklı protein tozları da devreye girmeye başlar. Kazein tozları ileri seviyede spor yapan kişiler için uygundur. Vücudun laktoza karşı duyarlılığı varsa whey ve kazein protein yerine soya proteinleri kullanılmalıdır. Yumurta ve et proteini her zaman alternatif ürünler olarak gösterilebilir.

Protein tozunun düzenli kullanımı insan vücudunda birçok farklı fayda sağlar. Normal şartlarda yalnızca kas gelişimi için kullanıldığı düşünülen bu ürünler aslında birçok farklı yönden vücudu desteklemektedir. Protein tozları;

 • Vücutta glutatyon olarak isimlendirilen su bazlı antioksidan miktarında artış sağlar.
 • Kanda trigliserit miktarında azalmayı sağlar.
 • Kötü kolesterolü düşüren, iyi kolesterolü yükselten bir üründür.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm proteini karşılamasını sağlar.
 • Antrenman sonrasında kasların toparlanma süresini azaltmaktadır.
 • Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde etkili olur.
 • Doğru egzersiz programları ile birlikte kas kütlesinde artış meydana getirmektedir.

İlk defa protein tozu kullanacak olan kişiler kullanım şekli konusunda soru işaretlerine sahip olabilir. Protein tozları genel olarak bir sıvının içerisine katılarak tüketilen ürünlerdir. İçerisinde şeker olmayan herhangi bir sıvının içerisine katılabilir. Genellikle su ya da süt tercih edilirken portakal suyu gibi doğal meyve suları da tercih edilebilir.

Yapılan antrenman seviyelerine göre genelde 1 ya da iki ölçek kullanımı uygundur. Yüksek seviyede protein alınacaksa bu durumda kullanılan ölçek sayısı arttırılmayıp kür sayısı yükseltilir. Günde 4 ölçek almaya başlayacak olan kişiler 2 ölçeği antrenman öncesinde, 2 ölçeği ise sonrasında ya da yatmadan önce alabilmektedir. Bu şekilde düzenli bir şekilde kullanılır.

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozları alınırken fiyatlar en önemli etmenlerden bir tanesidir. Alınacak olan ürünlerin fiyatlarına bakılması son derece doğrudur ancak fiyatlar her zaman istenen bilgiyi bizlere sunmaz. Protein Tozu Fiyatları birçok farklı etmene göre değişir. Alınacak olan ürünlerin boyutları, servis sayısı, içerisinde yer alan protein, mineral ve vitamin miktarı gibi birçok etmeni bulunmaktadır.

Protein tozları alınacağı zaman doğru bir fiyat karşılaştırılması yapmak için servis sayısına ve servis başına ödenen tutara bakılması gereklidir. Her serviste alınacak olan protein miktarı da oldukça önemlidir. Günlük ihtiyacını belirleyen kişiler bazı tozlardan tek bir serviste gerekli proteini karşılayabilirler. Bazı ürünlerde ise günde iki ya da üç servis alınması gerekli olacaktır.

Protein tozları alınırken ürünün içerisinde yer alan proteinin her gramı için ödenecek tutara bakılabilmektedir. Bu veri en doğru tercihlerden bir tanesi olarak gösterilir. Protein tozları ülkemizde olduğu gibi farklı ülkelerde de üretilir. Özellikle Amerika vücut geliştirme ve protein tozunun merkezi olarak gösterildiğinden birçok marka Amerika menşeili olarak sunulmaktadır.

Ülkemizde üretimi yapılan ürünler her zaman daha uygun fiyatlarla sunulur. Diğer ürünlerin gümrük geçişlerinde belirli ödemeleri olduğundan bunlar fiyatlara da yansır. Ancak içerik bakımından çok daha zengin ürünleri bulmak da mümkündür. Fiyat konusundaki küçük farklara çok fazla takılmayan kişiler doğru ürünü almak isterlerse diğer ülkelerde üretilen ürünlere de yönelim gösterebilirler.

Protein tozları alınırken alım miktarı arttıkça ödenecek olan birim fiyatta düşüşler yaşanmaktadır. Birçok üründe olduğu gibi daha yüksek miktarda ürün alındığında ürünün toplam bedelinde artış meydana gelir. Ancak bu artış birim fiyatta düşüşü sağlar. Tek servis için ödenecek olan Protein tozu fiyatları daha düşük seviyede olacaktır.

En İyi Protein Tozu

Herhangi bir ürünün en iyi olduğunu söylemek oldukça zordur. Özellikle protein tozlarında bu durum çok daha zor olabilir. En İyi Protein Tozu hangisi diye merak eden kişilerin önce kendi vücudunu tanıması, sonrasında araştırmalarına başlaması gerekli olacaktır. Diğer bir birey için en iyi olan tozlar sizler için bir felaket olabilir.

Protein tozları kullanılırken içerisinde barındırdığı tüm maddelere bakılması gereklidir. Eğer vücudunuzda protein ihtiyacının yanı sıra bazı vitaminlerin de eksikliği bulunuyorsa o zaman bu vitaminleri barındıran ürünler sizler için en iyisi olacaktır. Benzer bir biçimde mineral içeriği de çok büyük önem taşımaktadır.

Bazı insanlar kilo verirken kas kazanımı, bazıları ise kilo alarak kas kazanımı yapmayı amaçlar. Her ikisi için de protein tozları kullanılabilmektedir. Ancak içeriğinde yer alan diğer maddeler çok ciddi farklar ortaya çıkarır. Kilo verecek olan kişiler karbonhidrat miktarı düşük olan ürünleri tercih ederler. Ancak kilo almak isteyen kişiler proteinden daha çok karbonhidrat içeren tozlara yönelim gösterebilirler.

Vücudun herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı söz konusuysa bu durumda da En iyi protein tozu olarak gösterilen ürünlerde değişiklik olacaktır. Eğer laktoza karşı bir duyarlılık söz konusu ise tüm whey protein ya da kazein protein çeşitleri seçeneklerden uzaklaşacaktır. Bu durumda en iyi ürünleri belirlemek daha zor olabilir.

Alınacak olan protein tozlarında fiyat da çok büyük önem taşır. Her zaman aynı kalitede ürünleri karşılaştırırken fiyata bakılması gerekli olacaktır. Aynı özellikleri daha düşük fiyatlara sunabilen ürünler çok daha doğru bir seçenek olur. Ürünün toplam fiyatına bakmak yerine servis başı fiyatına bakmak biraz daha doğru bir bilgi verebilmektedir.