Kas Yapmak İçin Steroid Kullanımı

Kas yapmak için steroid kullanmak, özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen veya spor salonlarında vücut geliştirmeyi tercih eden kişilerin kullandığı bir yöntemdir.
 Başlangıcından bu yana erkek vücudunda bulunan hormonlardan biri de testosterondur.  Bu hormon erkeklerin sadece özelliklerini göstermelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda erkeklerin güçlü bir yapıya sahip olmalarına da destek olur.  Steroid, vücutta doğal olarak oluşan testosteron hormonunun insan yapımı şeklidir.  Bu sentetik maddenin kullanımı ile vücuttaki testosteron hormonu miktarı artar.  Bu artışın amacı var olan erkekliği önemli ölçüde güçlendirmek ve vücutta kas inşa etmektir.
Steroid kullanımı resimdeki gibi kas kütlesinde artış sağlar.  Fakat bu madde sayesinde artan kas kütlesi yapısal olarak boşalır.  Bu kullanım sadece fiziksel görüntünün geliştirilmesine ve değiştirilmesine neden olur.  Kas kütlesindeki bir artış, güçte bir artış anlamına gelmez.

Anabolik steroid nedir?

Anabolik steroidler, ana erkeklik hormonlarından biri olan testosteronun vücuttaki etkilerini artırmak için tasarlanmış sentetik ilaçlardır.  Bu ilaçlar genellikle vücut geliştirme ile ilgilenen veya vücudunu kaslı göstermek isteyen kişiler tarafından tüketilmektedir.

Anabolik steroidler vücuttaki testosteronu nasıl etkiler?

Anabolik steroidlerin vücuttaki testosteron hormonu üzerindeki etkisi tıbbi araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.  Bu çalışmalar, sağlıklı bir erkekteki testosteron miktarı ile anabolik steroid kullanan bir erkek arasındaki veriler karşılaştırılarak yürütüldü ve bir sonuca varıldı.
Sağlıklı bir erkeğin vücudunda haftalık olarak üretilen testosteron miktarı 50 miligram ile 70 miligram arasında değişmektedir.  Vücut geliştiriciler veya vücut imajını değiştirmek isteyen kişiler tarafından anabolik steroid kullanımı sonucunda vücuda haftada 5.000 miligram ile 6.000 miligram arasında değişen testosteron hormonu sağlanır.  Vücuda enjeksiyon veya hap yoluyla verilen bu hormonun miktarı, normalde vücutta olması gereken hormon miktarının yaklaşık 100 katı kadardır.
 Egzersiz sonrası testosteron kaybını telafi eden anabolik steroidler, kas onarımına izin verir.  Kas erimesine neden olan diğer hormonların etkisini ortadan kaldıran bu steroid türü, kasın kısa sürede kötü bir şekilde şişmesini sağlar.

Anabolik steroidler nereden alınır

Anabolik steroidlerin temini büyük bir dikkatle yürütülmesi gereken bir sürecin sonunda gelmelidir.
 Anabolik steroidler merdiven altında, sağlıksız koşullarda ve insan sağlığını olumsuz etkileyen niteliksiz bileşenlerin birleştirilmesiyle üretilebilir.  Ülkemizde kullanımı yasak olan bu tür steroidleri satın almadan önce kullanılan satın alma aracının güvenilir olduğundan emin olunmalıdır.
 Günümüzde anabolik steroidler birçok kanaldan satılmaktadır.  En bilinen satış kanalları web siteleri ve sosyal medya platformlarıdır.  Bu kanallardan alışveriş yaparken unutmamanız gereken en önemli şey seçtiğiniz ürünün barkodlu ve seri numarası olmasıdır.
 İnternette bu ürünlerin seri numaralarının sorgulanabileceği birçok site bulunmaktadır.  Seri numaraları sorgulanarak satın alınacak ürünün orijinal olup olmadığı belirlenebilir.

Anabolik steroidler nasıl kullanılmalıdır?

Anabolik steroid tüketirken unutulmaması gereken en önemli nokta aşırı dozda almamaktır.
 Vücuda hap veya enjeksiyon yoluyla verilebilen anabolik steroidler, kullanım talimatları ve uyarıları okunmadan kesinlikle tüketilmemelidir.  Ürün üzerinde kullanma talimatında belirtilen dozaja veya ürünün uygulama şekline uyulmalıdır.
 Anabolik steroid kullanmanın dezavantajları nelerdir?
 Anabolik steroid kullanmanın verebileceği zarar oldukça fazladır.  Uzun süre kullanma talimatı dikkate alınmadan alınan steroidlerin olumsuz etkileri şu şekilde sıralanabilir:
  •  Sperm sayısı ve kalitesinde azalma
  •  İktidarsızlık
  •  Aşırı yaylanma
  •  Jinekomasti
  •  Organ hasarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir