Definasyon Kürü Nedir?

Hayatımız iniş ve çıkışlardan ibarettir. Bu değişimlerin bir kısmına bazen müdahale edemiyor olsak da bazı şeyleri kontrol etmek bizim elimizde. Bunlardan en başlıcası kilolarımız. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi dikkate almayan ve akabinde spor aktiviteleri ile uğraşmayan durağan bir hayat tarzına sahip olan insanların günümüzde ki en büyük sorunu obezite ve istenmeyen yağlar. Bu durumun asıl sorumlusu arka perdesinde bir sağlık sorunu yok ise genelde kişinin bizzat kendisi. Yüksek şeker ve yağ oranlı besinlerin bilinçsizce tüketilmesi ve bunların yakılması adına hiç bir çabanın sarf edilmemesi gün sonunda istenmeyen büyük miktarlar da ki kalorilerin vücutta yağ olarak depolanmasına sebep olmaktadır.

Peki nedir bu işin çözümü? Hangi önlemler ile bunun önüne geçilebilir ? İyi bir fiziğe sahip olabilmek sağlıklı olmanın da bir gerekliliğidir. Öncelikle yağlarımızdan kurtulmamız gerekmektedir. Spor ile ilgilenen kişilerin genel de çok sık duyduğu bir söz vardır. Vücudun %30 spor salonunda antrenman ile yapılır geriye kalan %70 kısım mutfakta inşa edilir. Peki ne demek istenir bu sözde ? Sözün özü şu ki bilinçsizce beslenmek uzaklaşmak sağlıklı ve fit bir vücuda yakınlaşmak demektir. İşte tam da bu sırada yardımınıza definasyon dediğimiz kelime anlamı vurgulama, belirleme olan işlem çıkıyor. Vücudun hatlarını vurgulamak, keskinleştirmek ve son derece estetik olmasını sağlamak İçin definasyon en verimli yöntemdir.

Vücuttaki ödemi ve yağları hedef alan definasyon spor camiasında kuruma olarak geçer. Yağdan ve ödemden arınmış bir vücudun görünüş itibariyle kuru bir vücut olarak izah edilmesinden gelir bu isim. Tabi definasyon antrenmanlarının yanı sıra daha önce de belirttiğimiz gibi bu işin büyük kısmı mutfak da inşa edildiği için definasyon kürüne de ihtiyacımız olacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin altını sıklıkla çizeceğimiz bu yazımız da definasyon kürüne başlamadan önce sizden ricamız hekiminize danışıp herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığından emin olmanız. Herhangi bir sorun yok ise şayet o zaman definasyon kürlerimize başlayabilirsiniz.

Definasyon Kürü Nasıl Yapılır?

Definasyon kürüne başlamadan önce bu işlemin kişiye özel olduğunu yani herkes için geçerli bir kür olmadığını belirtmek isteriz. Yapmanız gereken bazı şeyler olduğunu sizlerin bilmesi gerekiyor. Öncelikle yaşınız, boyunuz, kilonuz, mesleğiniz, çalışma saatleriniz, uyku düzeniniz yapılacak olan işlem için önem arz etmektedir. Tüm bu verileri elde ettikten sonra aşağıda ki adımları izleyebilirsiniz;

* Öncelikle hayatımızdaki yüksek şeker oranlı besinleri tamamen çıkarmamız gerekmektedir.

* Listenin ikinci sırasında marketler de paketli şekilde satılan cips, kola, hamur işleri, aşırı yağlı yemekler ve sigaradan uzak durmalısınız.

* Vücudumuzun mineral ve vitamin dengesi vücut sisteminin sağlıklı çalışabilmesi ve maksimum verim alınabilmesi açısından çok önemlidir. Bu dengeyi koruyabilmek için minarel ve vitamin değerleri yüksek gıda ve içecekler listemize ilk sıradan girmektedir.

* Şimdi gelelim işin matematik kısmına. Kilo, yaş ve boyumuza göre günlük almamız gereken kalori miktarını belirliyoruz öncelikle. Ardından bu kalori miktarının 500-1000 kalori kadar açık oluşacak şekilde bir beslenme listesi hazırlıyoruz. Ve bunu spor yaparak destekliyoruz.

* Son olarak Yasemin çayı, kiraz sapı vb doğal bitki çaylarını bol bol içiyoruz.

* Vücudun dehidrasyon dengesini korumak adına bu kürü sürekli değil 3 gün yapıp 2 gün ara veriyoruz.

Definasyon Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Definasyon kürüyle başladığımız bu yolculuğa antrenmanlarla desteklemezsek yarım bir iş yapmış oluruz. Yapmamız gereken antrenman yüksek tempolu ve sıkı bir antrenman olmalıdır. Beslenme noktasında oluşturduğunuz kalori açığını antrenman ile destekleyerek vücuttaki ödemi maksimum düzeyde uzaklaştırıp yağ oranınızı %10-15 seviyesi arasına çekerek hayallerinizin ötesinde bir vücuda erişebilirsiniz. Haftanın minimum 3 günü spor yapmalı ve hit cardio programlarına yoğunlaşmalısınız. Ağırlık antrenmanlarının önemi göz ardı etmemelisiniz tabiki. Bu uzun ve meşakkatli sürecin sonunda hayalleriniz de ki vücut sizlerin olacaktır. Sağlıklı ve bol sporlu günler dileriz.