Anabolik steroid kötüye kullanımı ve erkek kısırlığı

 Anabolik steroidler, onlarca yıldır anabolik ve androjenik amaçlar için, testosteron ve sentetik türevleri olarak kullanılmıştır.  Başlangıçta profesyonel vücut geliştiriciler için ayrılan bu maddeler, amatör sporcular arasında popülerlik kazanıyor.
 Anabolik androjenik steroidler (AAS), testosteronun sentetik türevleridir.  Amaç, testosteronun androjenik etkilerini azaltmak ve anabolik etkilerini vurgulamaktır.  Yeraltı borsasından kolayca alınabildikleri için ağır bir şekilde suistimal ediliyorlar.

 androjenler

 Androjenler etkilerini deri, üreme dokuları, kaslar, kemikler, derideki kıl folikülleri, karaciğer ve böbrekler ile hematopoietik, bağışıklık ve merkezi sinir sistemleri dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde gösterir.  Bu hormonların androjenik etkileri genel olarak iskelet kası ve kemikte protein oluşumuyla bağlantılı erkekleştirici ve anabolik etkiler olarak görülebilir.
 Testosteron, insan vücudundaki ana androjendir.  Androjenler etkilerini ergenlik döneminde erkek vücudunda derin fizyolojik değişikliklere neden olarak gösterir: ikincil erkek özelliklerinin gelişimi, saç büyüme modeli, yağ bezi aktivitesi, sperm olgunlaşması ve libido.

 anabolizma ve androjenizm

 Anabolizma, protein sentezini uyararak ve/veya protein yıkımını azaltarak ve yağ içeriğini azaltarak vücut kütlesi olarak tanımlanır.  Büyüme teşviki, protein ve kollajen sentezi ve kas boyutu ve kemik metabolizmasında bir artışı içerir.
 Androjenizm, ikincil erkek özelliklerinin ortaya çıkması, sakal büyüme modeli, yağ bezi aktivitesi, sperm olgunlaşması ve libido dahil olmak üzere erkek vücudundaki fizyolojik değişiklikler olarak tanımlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir