Steroidler nasıl kullanılır

Steroid, testosteron olarak da bilinen erkeklik hormonunun sentetik bir versiyonudur.  Kaslar, kemikler, kafa derisi, karaciğer, kan, bağışıklık sistemi, üreme sistemi ve sinir sistemi dahil olmak üzere vücudun birçok bölgesini ve uzuvlarını etkiler.  Ergenlik döneminde erkeklerde testosteron düzeylerinin artması, yüz ve vücut kıllarının uzaması, boy uzaması, kas kütlesindeki değişiklikler, giderek kalınlaşan ses ve cinsel dürtü gibi özelliklerin artmasını ve gelişmesini sağlar.  Testosteron ayrıca öfke ve saldırganlığı tetikleyebilir ve ayrıca özgüven ve rekabet gücünün artmasına katkıda bulunabilir.

Steroidler hangi durumlarda kullanılır?

 Anabolik steroidler sürekli kullanıldıklarında tolere edilebilirlik gibi sorunlara neden olabilir.  Uzun vadede vücudun kendi testosteron seviyelerini bile etkileyebilir.  Bazı insanlar her zaman steroid kullanmaya devam ederken, diğerleri farklı kullanım biçimlerinin getirebileceği olumsuz etkileri en aza indirmeye çalışır.
Periyodizasyon: Denekler anabolik steroidleri aldıktan sonra 6 ila 12 hafta sonra birkaç ay almayarak kendi döngülerini oluşturabilirler.
İstifleme: Kullanıcılar, steroid etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için farklı steroid türlerini dener ve hatta tatmin olmak yerine başka takviyeler alır.  Bu tür durumlara istifleme denir.
Piramitleme: Bazı kullanıcılar dozu kademeli olarak zirveye çıkarır ve ardından aniden miktarı azaltır.
 Ancak yine de bu yöntemlerin steroid kullanımının risklerini azalttığına dair bir kanıt yoktur.

Steroidlerin tıbbi kullanımı

Bazı steroid türleri tıbbi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.  Örneğin;  Astımı olan kişilerin bir atak sırasında nefes almasına yardımcı olabilir.  steroidler;  Gecikmiş ergenlik, AIDS ve kanser gibi durumların tedavisinde kullanılabilir.

Steroid Kullanmanın Yan Etkileri

Steroid kullanımının yan etkileri ürüne, kullanıcının yaşına ve cinsiyetine ya da kullandığı miktara göre değişiklik gösterebilmektedir.  Normal dozlarda yasal olarak zorunlu steroid kullanımının yan etkileri aşağıdaki gibidir:
  – sivilce oluşumu
  -Ödem
  – idrar yaparken ağrı
  – Erkek meme büyütme
  -Düşük kolesterol seviyeleri
  -saç kaybı
  -kısırlık
 Bu süre zarfında, hastalar istenmeyen etkileri izlemek için sık takip ve düzenli kan testleri yaptırmalıdır.  Tıbbi veya yasadışı steroid kullanımı, tıbbi amaçlar için kullanılan miktarın 10 ila 100 katı arasında değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir