Steroid enjeksiyonu nasıl yapılır?

Doğru enjeksiyon nasıl yapılır diye merak ediyorsanız okumaya devam edin Önce enjeksiyon öncesi hazırlıkları öğrenmemiz gerekiyor 7 adımda doğru enjeksiyon nasıl yapılır adım adım anlatacağım çok iş gibi geliyor ama aslında sadece 2-3 dakikalık bir işlem. Bu adımlar sayesinde enjeksiyon sonrası ağrı enfeksiyon gibi istenmeyen durumlardan kurtulacaktır.

 STEROİD ENJEKSİYONU NASIL YAPILIR – HAZIRLIKLAR

 AŞAMA 1;  iğne seçimi
 Eczaneye yeşil uçlu iğne gibi sorabilirsiniz.  23g veya 25g kodu ile de talep edebilirsiniz.  İğne ucu 2,5 cm uzunluğunda ve yağlı solüsyonu kolayca geçebilecek bir iğne olmalıdır.  Bu iğneler tek kullanımlıktır, asla iki kez iğne kullanmayın.
 ADIM 2;  hava çekme ve sıkıştırma
 Şırıngayı elinize aldığınızda, önce şırıngaya çekeceğiniz steroid solüsyonu miktarına eşit miktarda hava çekin ve ardından çekilen havayı flakona aktarın.  Daha sonra kaç ml steroid solüsyonu almanız gerektiğini kolayca alabilirsiniz.  Bu adım kesinlikle gerekli değildir, ancak hayatınızı kolaylaştıracaktır.  Ampul steroidleri bu işlemi gerektirmez.
 AŞAMA 3;  geri çekilmek
 Adım 2’den sonra steroid solüsyonunu şırıngaya çekin.
 ADIM 4;  hava kabarcıkları almak
 Bunu en azından filmlerden hepimiz biliyoruz: Enjektörün iğnesi havada tutulur, işaret parmağı ile 2-3 hareket yapılır ve hava kabarcıkları üste getirilir, hava kabarcıkları düğmeye basılarak dışarı atılır. enjektör pompası.
 ADIM 5;  sterilizasyon
 Enjeksiyon yapılacak bölge kolonya veya alkol yardımıyla iyice dezenfekte edilmelidir.
 ADIM 6;  İğneyi sabitleyin ve doğru yerde olduğundan emin olun
 Dezenfekte edilen bölgeye bir kanül sokulur, enjeksiyon yapılmadan önce enjektörün pompası geri çekilir ve enjektörde kan olup olmadığı kontrol edilir.
 Şırınga kanla dolarsa yanlış yerdesiniz, iğneyi farklı bir yere koyun ve işlemi tekrarlayın.  Enjektöre sadece hava kabarcıkları giriyorsa doğru yerdesiniz.
 Bu işlemin amacı damar ve sinir ile uyumunun kontrol edilmesidir.  Farkında olmadan damara çarparsa öksürebilir ve ağzınızda metalik bir tat olabilir.  Doğrudan kas içinden yaptığınızdan emin olun.
 ADIM 7
 Adım 6’ya doğru bir şekilde geldiniz ve kan şırıngaya girmiyorsa steroid solüsyonunu yavaşça enjekte edebilirsiniz.

 ENJEKSİYON SONRASI

 Enjeksiyon sonrası enjeksiyonun etkili ve ağrısız olması için alacağınız önlemler;
 AŞAMA 1;
 Çözeltiyi enjekte ettikten hemen sonra iğneyi çıkarmayın, iğneyi 20-30 saniye içeride bırakın.  Böylece solüsyon kas içinde dağılır ve gibi sorunlar yaşanmaz.  B. iğne deliğinden geri gelmesi veya deri altına sızması ve enjekte edilen solüsyonun tam etkisini elde etmeniz.
 ADIM 2;
 Pamuğa 20-30 saniye bastırdıktan sonra iğneyi çıkarıp bölgeye masaj yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir