Sporda su tüketiminin önemi ve faydaları

 Hidrasyon, organizmanın performansı sürekli olarak desteklemek için ihtiyaç duyduğu belirli bir su ve elektrolit seviyesini korumaya yarar.
 Yoğun egzersiz sırasında terleme yoluyla su ve elektrolitler kaybedilir.
 Oksijenden sonra insan yaşamı için en önemli unsur sudur.  Bir insan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir ama su içmeden ancak birkaç gün yaşayabilir.
 Hidratlı kalmak sporcular için çok önemlidir.  Terle kaybedilen su yerine konmazsa kişinin hayatı tehlikeye girer.
 Hidratlı kalmanın en temel ilkesi, vücuda giren ve çıkan suyun eşit miktarda olmasıdır.
 dehidrasyon (sıvı kaybı – vücuttaki su miktarında azalma);  Genellikle atletik müsabakalarda ve antrenmanlarda görülen aşırı susuzluğa bağlı susuzluk en önemli sağlık sorunudur.  Dehidratasyonla kaybedilen sıvı ve elektrolitler, iyileşme döneminde yiyecek ve içecek alımıyla yerine konulmaya çalışılır.  Vücutta kaybolan sıvıların yetersiz yerine konması performansı düşürmenin yanı sıra sporcularda ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme bile neden olur.
 Hidrasyon, yani antrenman ve yarış sırasında hidrasyon sağlayan sporcular, optimum antrenman performansına ulaşırlar.  Öte yandan dehidrasyon yani aşırı sıvı kaybının da performansı önemli ölçüde düşürdüğü unutulmamalıdır.  Ayrıca sporcular için dehidrasyon, yaşamı tehdit eden sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması riskini artırır.
 Zorlu antrenmanlar sırasında sıvı kaybı oldukça fazladır.  Yüksek yoğunluklu antrenman sırasında her 1 saatte bir yaklaşık 500 ml sıvı kaybedilir.  Egzersiz sırasında kaybedilen su hemen yerine konmalıdır.
 Birçok spor türünün günde en az 2 saat çalıştığını düşünürsek, bir antrenman sırasında 1000 ml yani 1 litre kaybedilir ve bu kaybın içme suyu ve sporcu içecekleri ile değiştirilmesi gerekir.  Özetle kaybedilen sıvı zaman kaybetmeden yerine konmalıdır.
 Özellikle sporcularda sıcak ve nemli havalarda yapılan antrenmanların neden olduğu dehidrasyon performansın düşmesine neden olmakta ve sağlık riskini daha da artırmaktadır.  Bu nedenle, uygun hidrasyon seviyelerini korumak için egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında düzenli olarak su içilmelidir.
 Egzersiz öncesi ve sonrası istediğiniz sıcaklıkta su içebilirsiniz.  Egzersiz yaparken soğuk su içmek emilim için önemlidir.  Soğuk su, artan vücut ısısını düzenleyerek mideden olabildiğince çabuk çıkıp bağırsaklara girerek suyu emmek için daha faydalıdır.
 Egzersiz sırasında tüketilen her 1 kalori için 1,5 ml su içilmelidir.
 1 ila 40 yaş arası, 170 cm boyunda ve 70 kg ağırlığındaki bir erkek orta derecede eforla 1 saat yürürse enerjisi 350 kcal’dir.  Günde 3 litre su içmesi gereken bu kişi, çıktığı gün 525 ml daha, toplam 3525 ml su içmelidir.
 2- İnsan vücudundaki su yüzdesi cinsiyete, yaşa, fiziksel özelliklere ve günlük fiziksel aktivitelere göre değişir.  Çocukların vücudundaki su oranı %70 civarında iken yetişkinlerde bu oran %50 ile %60 arasında değişmektedir.  Yenidoğanlarda bu oran %90 civarındadır.  Büyüdükçe yağların yerini alır, bu nedenle daha fazla su tüketimine, hücre yenilenmesine ihtiyaç duyarız ve vücudumuzdaki birçok organ suyu kullanır.
 3- Su, oksijenden sonra insanın en önemli ihtiyacıdır.  Kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beyin ve kasların %75’i sudur.  Bu oranlardan da anlaşılacağı gibi susuz hiçbir canlı yaşayamaz;  Su ana enerji kaynağıdır ve vücudun her hücresinde elektrik ve manyetik enerji üreterek bize yaşam gücü sağlar.
 4- Günlük aktivitelerle vücudumuzda biriken toksinleri atmak için günde yaklaşık 2,5 ila 3 litre su kaybederiz.  İdrarla 1,5 litre, deri yoluyla 0,5 litre, dışkı ve solunumla 0,3 litre.  Vücut için kaybedilen suyu geri kazanmak, su ihtiyacımızı gidermek yani hidrasyon;  Hayati fonksiyonlarımızın düzgün çalışması çok önemlidir.
 5- Sporcuların hidrasyon seviyelerinin izlenmesi ve uygun hidrasyon seviyelerinin sağlanması, özellikle uzun süreli dayanıklılık gerektiren müsabaka ve antrenman ortamlarında performansı en üst düzeye çıkarmak için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir