Büyüme hormonu ile boy uzatma

Büyüme hormonunun maksimuma ulaştığı aşama rahimdedir ve sadece 9 ayda 0’dan 50 cm’ye çıkar.  Boy uzaması doğumdan hemen sonra yavaşlamaya başlar.  8 yaşına kadar yılda ortalama 5,5 cm normaldir.  Ergenlik döneminde büyüme yeniden hızlanır.  Ergenliğin sonlarına doğru kemik plakaları kapanır ve büyüme durur.  Bu durma evresi tüm vücutta aynı anda olmaz, önce eller ve ayaklar durur, sonra kollar ve bacaklar ve son olarak da omurga durur.
 Büyüme hormonu gelişimimizi sağlayan en önemli hormondur, beyindeki hipofiz bezi tarafından salgılanır.  Hipofiz bezinin herhangi bir nedenle zarar görmesi veya daha az büyüme hormonu üretmesi durumunda, gelişim geriliği veya yaşıtlarından daha küçük olmak gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

 büyüme hormonu eksikliği belirtileri;

  •  Yaşıtlarına göre çok daha yavaş büyüme
  •  kısa boy
  •  olduğundan daha genç görünmek
  •  Boy kısalığı her zaman büyüme hormonlarının yani boyu etkileyen diğer hormonların eksikliği sonucu gelişmez;  Tiroid ve testosteron hormonlarında bir bozukluk olduğunda boy kısalığına yol açabilir.  Ayrıca yetersiz beslenme ergenlik döneminde boy kısalığına yol açabilir.
 Boy uzatmak için büyüme hormonu kullanmayı düşünüyorsanız ergenliği geçmemiş olmanız gerekir, nedeni kemik plakalarının kapanmasıyla ilgilidir.  Ergenlik sona erdiğinde bu plaklar kapanır ve büyümeleri durur.
Yapılan test ve incelemeler sonucunda çocukluk ya da ergenlik döneminde kullanılan büyüme hormonu tedavileri ile boyda hızlı bir artış olduğu gözlemlenmiştir.  Büyüme hormonu yüksekliği artırır, ancak yalnızca büyüme plakalarınız kapanmamışsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir